Branżowy portal stolarki budowlanej
nowości – inspiracje - prawo - edukacja

Nie czy, ale kiedy może zabraknąć na rynku aluminium?

2022-04-10 | Autor: gec consulting
Źródło: gec consulting

Niedobór aluminium to globalny problem, którego końca nie widać. Nie czy tylko kiedy zabrkanie aluminium i komu w pierwszej kolejności. Małe firm muszą mieć się na baczności, gdyż to własnie one są najbardziej narażone na wielkie flutkuacje cenowe i braki asortymentowe.
Ponieważ aluminium jest elementem przedmiotów codziennego użytku, od opakowań żywności i puszek po piwie po iPhone'y i samochody, nie wspominając oczywiście przemysłu zbrojeniowego, w tym lotnictwa. To, co dzieje się na rynkach, ma wpływ na inflację i kieszenie konsumentów. Koszty energetyczne wytwarzaniam aluminium sięgają ok. 40 proc. należy się więc liczyć z ryzykiem obniżonej podaży  zwłaszcza, że jak wiadomo Chiny starają się ograniczyć jego produkcję ze względu na skutki dla środowiskp naturalne.Cytat (Bankier.pl): Ten surowiec będzie drożał. "Nieograniczony potencjał i duże, ciagle rosnące podwyżki".
Ekonomiści Goldman Sachs, w związku z pogłębiającym się deficytem aluminium na światowych rynkach, podnieśli 12-miesięczną prognozę ceny aluminium do 4 tysięcy dolarów za tonę. Jak podano w komunikacie, analitycy podwyższyli także spodziewane średnie ceny na lata: 2022 (do 3.450 USD/t), 2023 (do 3.850 USD), 2024 (do 4.500 USD/t) i 2025 (do 5.000 USD/t).

2 kolejne cytaty: "Już w roku ubiegłym skoczył o 26% do około 2500 dolarów za tonę, co jest jednym z najwyższych wyników na Londyńskiej Giełdzie Metali. Goldman Sachs Group Inc. jest jednym z tych, którzy spodziewają się większych zysków, prognozując rekordowe ceny powyżej 3000 USD do końca przyszłego roku".
"Ceny aluminium na LME również ostatnio zanotowały wyraźny wzrost. Cena kontraktu trzymiesięcznego wzrosła z 2915,5 dol. 7 października do 3180 dol. 18 października". Jednocześnie „Handelsblatt” niedawno opublikował informację, że niemiecki przemysł motoryzacyjny obawia się, że w styczniu może zabraknąć aluminium do produkcji aut? Inwestycje w ten przemysł muszą być bardzo przemyślane i sotrożne, gdyż bez zabezpieczenia sobie żródeł dostaw ciężko będzie planować sprzedaż gotowych wyrobów i to bez względu na branżę, a jakiej działmy, w tym oczywiście branży budowalnej.To cytaty z końca 2021 i początku 2022, Goldman Sachs już sie pomylił o 25%, gdyż ostatni (21 marca) cena tego metalu osiagnęła poziom 3700 dolarów za tonę, chociaż spadła oststnio do poziomu 3400 dolaró/t, ale na koniec roku może przekroczyć nawet 4000 USD/t. Co przyneisie przyszłość - raczej zdecydowanie zapotrzebowanie na alumium przekroczy podaż, będą poważne ograniczenia, będą wyższe ceny, będzie się działo. Trzeba się przygotować na powżane perturbacje rynkowe, dlaczego?

Czy okna, aluminiowe, fasady i witryny z aluminium, ale także rolety i żaluzje staną się luksusem? Biorąc pod uwagę ogromne podwyżki cen aluminium i szkła w oststnich miesiącach, wiele firm, wielu inwestorów będzie miało problem z akceptacją dużow iększych kosztów na dziś i dużej niewiadomej na jutro. Czy tylko bogaci będą mogli sobie na to pozwolić?

Rio Tinto zrywa z rosyjskim biznesem. Aluminium jeszcze podrożeje? Brytyjsko-australijski Rio Tinto Group – trzecia co do wielkości międzynarodowa firma wydobywcza i metalurgiczna na świecie – zerwie wszelkie powiązania handlowe z Rosją.

– Jeśli Rio Tinto ograniczy wspólne dostawy przez Rusal, może to pogłębić kryzys na rynku aluminium – ocenia Peter O'Connor, analityk w firmie wydobywczej Shaw & Partners. W trakcie notowań 7 marca, cena aluminium podczas handlu na Londyńskiej Giełdzie Metali odnowiła swoje historyczne maksimum - 4026,00 dolarów za tonę.„Jeśli spojrzeć na zapasy większości metali na LME, to widać, że są one obecnie na relatywnie niskich poziomach albo w trendzie spadkowym. A nawet jeśli zapasy metali są na poziomie zbliżonym do normalnych, to i tak istnieje obawa, że zaczną się kurczyć.
Klienci doświadczają obecnie wysokich cen i niskiej podaży aluminium. Aby wyjaśnić tę sytuację, poprosiliśmy duński bank Jyske Bank o przeprowadzenie analizy światowego rynku metali. Z analizy wynika, że ​​trzy główne czynniki spowodowały znaczny wzrost cen aluminium w ostatnim roku:

  •  Pakiety stymulacyjne wywołane przez COVID-19
  •  Wzrost inwestycji w zielone technologie
  •  Produkcja i konsumpcja aluminium w Chinach

Wiele krajów, w szczególności Europa, Australia, Kanada i Stany Zjednoczone, przyjęło duże pakiety stymulacyjne, aby zachęcić prywatne i publiczne wydatki podczas pandemii. Doprowadziło to do wzmożonej działalności budowlanej i konsumpcji towarów – ograniczenia w podróżowaniu tylko to wzmocniły.

Ponadto w ostatnich latach wzrosła presja na inwestycje w przyjazne środowisku technologie przyszłości, a aluminium jest ważnym składnikiem zielonych technologii. Między innymi aluminium jest stosowane w dużych ilościach w turbinach wiatrowych i samochodach elektrycznych. Wreszcie, Chiny produkują i zużywają około 58% całego aluminium na świecie, co czyni ten kraj ważnym graczem na światowym rynku. Wydaje się jednak, że Chiny będą w najbliższych latach zużywać więcej aluminium, aby wspierać zielone technologie, jednocześnie ograniczając okresowo produkcję aluminium w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Przeczytaj także

Oknoplast sponosoruje spotkanie dilerów w USA

Sensacyjny sponsor spotkania wielu dilerów stolarki, a dokładnie Stowarzyszenia Dilerów Okien i Drzwi. Firma Oknoplast była Złotym Sponsorem tego wyjątkowego wydarzenia. Wydarzenie to miało miejsce kilka tygodni wstecz, a  konkretnie 16 września w …Atlancie, stan Georgia - USA. Amerykańskie Stowarzyszenie...

Dlaczego warto współpracować z firmą BUBENDORFF

Czy wiesz, dlaczego jedne salony sprzedaży okien, drzwi, bram, osłon szybko zdobywają szczyty popularności? Wiesz, od czego to zależy? Dużą rolę odgrywa tu obrana strategia rozwoju firm. Współpraca biznesowa z firmami Premium może bardzo pomóc, gdyż korzyści płyną dla obu...

Nasi partnerzy