Branżowy portal stolarki budowlanej
nowości – inspiracje - prawo - edukacja

Sensacja na początek 2021 roku. Dobroplast sprzedany!

2021-01-12 | Autor: Stolarkavip
Źródło: Arbonia

Grupa Arbonia sprzedaje biznes okienny, w tym polską firmę Dobroplast - producenta okien PVC i wzmacnia pozostałe dywizje. A kto jest nabywcą? DOVISTA, która należy do VKR Holding, a w niej światowa marka Velux.

DOVISTA A/S i Arbonia AG doszły do porozumienia w dn. 5.01.2021 w sprawie sprzedaży Dywizji Okien firmy Arbonia, wiodącego w Europie Środkowej producenta pionowych okien i drzwi. Przejęcie jest zgodne ze strategią rozwoju firmy DOVISTA. Umowa podlega zatwierdzeniu przez organy ochrony konkurencji.

Arbonia zdecydowała się przyjąć ofertę duńskiej Grupy DOVISTA na sprzedaż swojego biznesu okiennego. Przychody ze sprzedaży mają zostać wykorzystane do strategicznego dalszego rozwoju pozostałych oddziałów Arbonii oraz znacznego ich wzmocnienia, zarówno organicznie, jak i poprzez akwizycje. Ponadto rozważane jest przeznaczenie części wpływów ze sprzedaży na akcjonariuszy. Arbonia postanowiła wycofać się z działalności związanej z oknami wraz z pięcioma firmami Dobroplast, EgoKiefer, Slovaktual, Webcom i Wertbau, aby przyjąć odpowiednio atrakcyjną ofertę od strategicznego nabywcy. Kupującym jest duńska Grupa DOVISTA, która należy do duńskiego VKR Holding.

Grupa DOVISTA opracowuje, produkuje i sprzedaje okna i drzwi zewnętrzne, głównie na rynki skandynawskie i północnoeuropejskie, i jest wiodącym dostawcą okien w Skandynawii, z silną pozycją w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Jej zakłady produkcyjne znajdują się w Danii, Litwie, Norwegii, Polsce i Szwecji. W 2015 roku Arbonia rozpoczęła kompleksowy proces restrukturyzacji i relokacji w Dywizji Windows. Przed rozpoczęciem restrukturyzacji dywizja generowała ujemną EBITDA. W latach 2015-2020 zainwestował m.in. w tym celu około 100 mln CHF netto w nowe moce produkcyjne (w tym zakup niemieckiego Wertbau w 2015 roku) oraz w modernizację i automatyzację parku maszynowego. W rezultacie cztery autonomicznie działające firmy stały się zintegrowaną grupą z trzema wysoce zautomatyzowanymi centrami kompetencyjnymi w zakresie produkcji okien drewnianych, drewniano-aluminiowych, winylowych i winylowo-aluminiowych o wysokim stopniu integracji pionowej, która ma silną pozycję na rynkach krajowych. Szwajcarii, Słowacji i Polski. W 2020 roku dywizja ma osiągnąć zysk EBITDA nieco ponad 40 mln CHF.

Grupa DOVISTA i dział okienny staną się razem ważnym graczem na europejskim rynku okien. Dzięki tej akwizycji Grupa DOVISTA uzyska dostęp do rynków Europy Środkowej w Szwajcarii, Niemczech, Polsce i Słowacji, gdzie Dział Okien ma silną pozycję rynkową. Ponadto do portfolio produktów zostaną dodane okna winylowe i winylowo-aluminiowe. Pod nowym parasolem tego strategicznego właściciela, Dział Okien będzie miał z kolei możliwość dalszego rozwoju oraz wzmocnienia i rozszerzenia sprzedaży w całej Europie.

 

Istniejące marki Dobroplast, EgoKiefer, Slovaktual i Wertbau są wiodącymi markami okiennymi i zostaną zachowane i rozszerzone. Umowy o pracę około 2500 pracowników zostaną przeniesione bez zmian. Napływ środków z transakcji, a także przejęcie przez kupującego zadłużenia finansowego wyniesie ok. 350 mln CHF, skutkując wysoką pozycją gotówkową netto. Wartość przedsiębiorstwa będąca podstawą transakcji odpowiada implikowanej wielokrotności EV / EBITDA większej niż 8x w oparciu o oczekiwaną EBITDA 2020E. Transakcja podlega wymaganemu zatwierdzeniu przez właściwe organy ds. Konkurencji. Zakończenie kontraktu przewidywane jest na II kwartał 2021 roku. Znaczna część wpływów ze sprzedaży zostanie przeznaczona na dalsze zwiększanie wartości przedsiębiorstwa poprzez przyspieszenie dalszego rozwoju i wzmocnienie pozostałych oddziałów Arbonii, zarówno organicznie, jak i poprzez celowe przejęcia. Rozważane są już różne inicjatywy strategiczne.

Arbonia skomentuje skorygowaną orientację strategiczną spółki i kluczowe dane finansowe, na których opiera się strategia, na konferencji mediów i analityków finansowych 2 marca 2021 r.

Tutaj szczegóły żródłowe w języku angielskim: https://www.bloomberg.com/press-releases/2021-01-05/eqs-adhoc-arbonia-sells-windows-business-and-strengthens-remaining-divisions

Przeczytaj także

Premiera nowego katalogu firmy Paneldoor podczas VIII Międzynarodowego Forum Sto...

Podczas VIII Międzynarodowego Forum Stolarki firma Paneldoor zaprezentowała swoją ofertę i nowy katalog produktów. W przemówieniu współwłaściciel firmy Michał Baran przedstawił główne atuty firmy, takie jak wysoka jakość produktów czy innowacyjność. Firma miała także stoisko wystawowe, na którym można było...

Jesień czasem nowych wyzwań, kolejnych rozwiązań, maszyn i technologii od PREZ-M...

Zakończone lato to dla producenta maszyn, firmy PREZ-MET nie tylko czas kolejnych uruchomień linii produkcyjnych pracujących w autorskiej technologii zgrzewu bezwypływkowego PRECISION LINE, finalizowania kolejnych kontraktów przez dział handlowy, ale co najważniejsze, ostatnie etapy pracy nad kolejnym rozwiązaniem, które będzie...

Nasi partnerzy