Menu
Szybkie i bezpieczne metody usuwania piany montażowej. Porady eksperckie.
Pianka poliuretanowa to jeden z najczęściej stosowanych materiałów montażowych i izolacyjnych w branży budowlanej i produkcyjnej. Mimo licznych zalet takich jak łatwa aplikacja, znakomite właściwości uszczelniające i spajające oraz możliwość uniwersalnego wykorzystania, posiada niestety jedną wadę: trudno ją wyczyścić. Podczas wymiany okien i montażu drzwi pianka może pojawić się nie tylko bezpośrednio na ościeżnicach i futrynach, ale również na powierzchniach sąsiadujących m.in. tynku, parapecie czy podłodze. Jak skutecznie wyczyścić piankę montażową, nie uszkadzając jednocześnie zabrudzonej powierzchni? To pytanie spędza zapewne sen z powiek każdemu montażyście stolarki otworowej.
Złota zasada – im szybciej, tym lepiej!
Oczywiście, byłoby idealnie, gdyby dało się zapobiegać wszelkim zabrudzeniom poprzez właściwe zabezpieczenie powierzchni jeszcze przed przystąpieniem do prac montażowych. Niestety nawet najbardziej doświadczony fachowiec wie, że nawet przy najlepszej prewencji, uniknięcie plam i kleksów z wysokoprężnej, a także niskoprężnej pianki pistoletowej graniczy z cudem. Jeśli już dojdzie do zabrudzenia, należy pamiętać o najważniejszej zasadzie: piankę trzeba zmyć możliwie najszybciej, jeszcze zanim dojdzie do utwardzenia materiału.
Istnieje wprawdzie wiele domowych sposobów na usuwanie świeżej pianki PU, jak aceton czy czyszczenie parowe, jednak zdecydowanie je odradzamy. Użycie nieprofesjonalnych środków czyszczących prowadzi najczęściej do uszkodzenia czyszczonej powierzchni i mimo pozbycia się niechcianych zabrudzeń, powstaje nowy problem w postaci zadrapań i przebarwień. Coraz więcej producentów pianek montażowych oferuje specjalistyczne czyściki, przeznaczone do ich produktu. Niestety często okazuje się, że nie są one skuteczne na każdej powierzchni, lub co gorsza niszczą czyszczony materiał. Producenci nie zawsze informują użytkowników, że ich środki czyszczące przeznaczone są wyłącznie do zmywania pianki z pistoletów i agregatów. Użycie takich czyścików na powierzchniach drewnianych, laminowanych czy aluminiowych może skutkować m.in. uszkodzeniem lakieru, zmyciem rysunku słoja albo zmatowieniem powłoki wierzchniej. Jakie metody są zatem skuteczne i zarazem bezpieczne?
Czym zmyć piankę montażową z okna, drzwi i paneli?
Do czyszczenia świeżej piany montażowej zalecamy używanie ściereczek nasączonych roztworem izopropanolu np. GX807 LINTEUM LEP – PROFI CLEAN MAX firmy OTTIMO SYSTEMS. Alkohol izopropylowy jest naturalnym rozpuszczalnikiem o silnych właściwościach odtłuszczających i antystatycznych. Znakomicie radzi sobie z nieutwardzoną pianą montażową, a co najważniejsze może być bezpiecznie stosowany na praktycznie każdej powierzchni:
- drzwiach
- panelach
- profilach PVC (białych i z okleiną renolit)
- profilach aluminiowych
- profilach drewnianych naturalnych i lakierowanych
- szkle
- tekstyliach
Ściereczki LINTEUM LEP – PROFI CLEAN MAX nie strzępią się i nie pozostawiają włókien. Ich najważniejszą zaletą jest to, że nie wymagają silnego tarcia podczas zmywania, ponieważ płyn zawarty w chusteczkach sam rozpuszcza pianę. Nie rysują czyszczonych materiałów – zachowują zarówno strukturę, jak i stopień wybłyszczenia. Mimo niewielkiej inwazyjności roztworu, zalecamy przetestowanie ściereczki w niewidocznym miejscu przed przystąpieniem do czyszczenia. Produkt pakowany jest w szczelne torby aluminiowe z zamknięciem strunowym, chroniącym chusteczki przed odparowaniem preparatu. Należy pamiętać, że alkohol izopropylowy jest lotną substancją i nawet lekko niedomknięte opakowanie prowadzi do utraty właściwości ściereczek.
Ściereczki firmy OTTIMO SYSTEMS nadają się również do usuwania lekko stężonej pianki, jednak w takim przypadku potrzebne będzie użycie większej siły tarcia. Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo, że czyszczona powierzchnia zmatowieje lub zbyt bardzo się wybłyszczy. Praktyczne zastosowanie znajdzie tutaj dwustronna GĄBKA MAGIC firmy OTTIMO SYSTEMS, którą w łatwy sposób zniwelujemy różnice w stopniu połysku. Biała strona magicznej gąbki służy do matowania zbyt błyszczących powierzchni, a zielona do polerowania matowych obszarów.
Czy da się wyczyścić ubrania i tkaniny zabrudzone pianką montażową?
Jeśli podczas montażu zdarzy nam się ubrudzić materiały tekstylne (ubranie, kanapę, czy zasłony) pianką poliuretanową, do jej usunięcia możemy także bez obaw użyć chusteczek nasączonych izopropanolem (oczywiście pod warunkiem, że pianka jest świeża). Preparat jest na tyle bezpieczny, że można zastosować go nawet do czyszczenia rąk. Usunięcie zaschniętej pianki montażowej z tkaniny może być już bardziej problematyczne, jednak nie jest niemożliwe. Podobnie jak w przypadku przyklejonej gumy do żucia możemy zamrozić ubranie i następnie spróbować wydrapać piankę spomiędzy włókien. Pozostałości usuniemy ściereczką nasączoną benzyną.
Czy zaschniętą piankę montażową można usuwać mechanicznie?
Szybkie schnięcie pianki pistoletowej jest niewątpliwą zaletą jeśli chodzi o przeprowadzenie sprawnego montażu. Niestety w kwestii zabrudzeń ta właściwość pianki zdecydowanie nie działa na jej korzyść. Jak usunąć zaschniętą piankę montażową? Na pewno nie należy zdrapywać jej za pomocą ostrych narzędzi, takich jak szpachelka, nożyk czy papier ścierny, które nie pomogą całkowicie usunąć zabrudzenia, a co więcej - doprowadzą do nieodwracalnych uszkodzeń mechanicznych. Na szczęście na rynku dostępnych jest coraz więcej środków rozpuszczających zaschniętą pianę. Przed aplikacją takiego preparatu można użyć noża w celu usunięcia wierzchniej warstwy pianki – ułatwi to i przyspieszy proces rozpuszczania. Większość takich środków bazuje niestety na acetonie, który jest na tyle agresywny, że może częściowo uszkodzić miejsce czyszczone. Z tego powodu przed zastosowaniem czyścika (bądź samego acetonu) należy wykonać próbę w mało widocznym miejscu.
Jeśli mimo zachowania wszelkich środków ostrożności doszło do nieodwracalnego uszkodzenia powierzchni, z pomocą przychodzą profesjonalne zestawy do retuszu uszkodzeń marki OTTIMO SYSTEMS,. Firma prowadzi również specjalistyczne szkolenia z zakresu naprawy i renowacji powierzchni.