Branżowy portal stolarki budowlanej
nowości – inspiracje - prawo - edukacja

Szkło, które się samo czyści! Naprawdę!

2022-04-20 | Autor: Stolarkavip
Źródło: Pilkington


Nie wiesz gdzie i jak zastosować szkło samoczyszczące? Zapoznaj się z poniższym przewodnikiem po zaletach tego rodzaju szkła i nauce kryjącej się za produktem.

Czy szkło może się samo oczyszczać?
Szkło jest jednym z podstawowych materiałów wykorzystywanych w nowoczesnych obiektach komercyjnych i mieszkaniowych. Jego wszechobecność jest wynikiem szeregu nowych technologii, które sprawiają, że może być ono używane nie tylko do okien i ogrodów zimowych.
Innowacje w powłokach powodują, że szkło może uzyskać szereg korzystnych właściwości, takich jak izolacja termiczna, a także ochrona przed słońcem i hałasem. Jedną z najpopularniejszych – ale być może niezrozumianych – właściwości, jakie powłoki mogą nadać szkłu jest samoczyszczenie.
Odkąd szkło o takich właściwościach trafiło na rynek, stało się powszechne w projektach budynków, zwłaszcza że technologia może pomóc architektom zapewnić nieskazitelny wygląd ich budynków bez obciążania właścicieli wysokim kosztem utrzymania.
Biorąc pod uwagę długą historię szkła float, szkło samoczyszczące jest wciąż stosunkowo nowym produktem. Dla nieświadomych, szkło samoczyszczące jest dokładnie tym, czym się wydaje. Ślady i brud, które normalnie gromadzą się na szybie i sprawiają, że szkło wygląda na nieczyste, są usuwane przez deszcz i światło dzienne w zwykłych warunkach pogodowych.

 

A gdzie to szkło ma największe zastosowanie?
Chociaż może to być świetna funkcja do uwzględnienia w projektach budynków, jest kilka rzeczy, które warto rozważyć, aby w pełni wykorzystać technologię samoczyszczenia. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że nie wszystkie produkty na rynku są takie same. W produktach bardziej zaawansowanych technologicznie proces czyszczenia przebiega dwuetapowo.
Etap pierwszy wykorzystuje reakcję fotokatalityczną „rozkładającą brud”. Podczas tego procesu rozkładane są osady organiczne na mniejsze cząstki, które można łatwiej usunąć. Drugi etap obejmuje powłokę hydrofilową „wodolubną”. Kiedy woda deszczowa uderza w szkło, rozprowadza się równomiernie po powierzchni, tworząc cienką warstwę zamiast kropelek. Zmywa to brud i ogranicza powstawanie plam i smug na powierzchni szkła.

Jak się to szkło instaluje?
Jeśli chodzi o samą instalację, należy pamiętać o wielu czynnikach. Najważniejszym z nich jest minimalny zalecany kąt nachylenia dla przeszkleń z funkcją samoczyszczącą. Nachylenie mniejsze niż 10º od poziomu spowoduje, że woda deszczowa nie będzie spływać co uniemożliwi skutecznie zmywanie brudu.
Po drugie, ważne jest, aby wziąć pod uwagę lokalne środowisko. W niektórych częściach świata szkło nie wymaga częstego mycia ręcznego – częstotliwość zależy od ilości deszczu, na które jest narażone, oraz stopnia zabrudzenia szkła. Na przykład w przypadku długich okresów suszy może być konieczne przepłukanie przeszkleń wodą z węża ogrodowego lub przetarcie miękką szmatką z wodą i mydłem.
Słona bryza na obszarach przybrzeżnych może powodować przyleganie kryształków soli do powierzchni szkła samoczyszczącego. Ponieważ sól jest zanieczyszczeniem nieorganicznym, nie można jej rozbić w wyniku fotokatalitycznego działania samego szkła. Z tego powodu szkło samoczyszczące nie zawsze sprawdzi się w pobliżu akwenów z wodą morską.

 

Jakie są warunki użytkowania tego szkłą?
Po zamontowaniu szyby samoczyszczącej w budynku, podczas dalszych prac budowlanych należy zachować ostrożność, aby uniknąć zaplamienia lub uszkodzenia powłoki. W miejscach, w których prowadzonych jest kilka etapów realizacji lub gdy realizowanych jest kilka projektów jednocześnie, architekci powinni przypominać deweloperom i wykonawcom, że produkty tynkarskie lub kleje a w szczególności silikony mogą negatywnie wpływać na powłokę. W przypadku silikonów należy stosować tylko produkty kompatybilne z powłoką samoczyszczącą.
Co najważniejsze, architekci powinni zawsze projektować przy użyciu szkła samoczyszczącego, które zostało przetestowane pod kątem wymaganych norm. Wprowadzona nowa norma europejska EN 1096-5 ocenia właściwości samoczyszczące szkła. Ten standard definiuje szkło, które wykorzystuje właściwości hydrofilowe lub fotokatalityczne do samoczyszczenia. Pilkington Activ™, pierwsze na świecie szkło samoczyszczące, zostało poddane niezależnej weryfikacji i oficjalnie spełnia nową europejską normę EN 1096-5 dotyczącą szkła samoczyszczącego. Powłoki samoczyszczące to jedna z wielu technologii, które pomogły zwiększyć liczbę potencjalnych zastosowań szkła w projektowaniu budynków. Dzięki zrozumieniu stojącej za tym nauki, a także optymalnych zastosowań, szyby samoczyszczące mogą wyglądać nieskazitelnie przez dłuższy czas.

Najczęstsze zastosowania:     Dachy ogrodów zimowych -  Drzwi -  Fasady -  Fotowoltaika -   Kuchnie -  Łazienki -  Lustra -  Meble

 • Skąd wiem, że w oknie jest szyba samoczyszcząca?
 • Co to jest efekt 'fotokatalityczny'?
 • Co to znaczy 'hydrofilowy'?
 • Czy powłokę można wymienić?
 • Jaki jest wpływ powłoki na szkło?
 • Gdzie można stosować szkło samoczyszczące?
 • Czy można je łączyć z innymi rodzajami szkła?
 • Czy okna będą kiedykolwiek wymagały mycia?
 • Czy to szkło jest łatwe do mycia?
 • Co mogą oznaczać srebrne obszary lub tłuste plamy na powierzchni?
 • Na szkle widać kolory tęczy. Co to jest?
 • Co się stanie, jeżeli zgromadzi się kurz na powierzchni, a nie będzie deszczu?

Więcej na ten temat: Pilkington Active

Przeczytaj także

Lider jest tylko jeden

TS Aluminium to jeden z najbardziej cenionych producentów na rynku, którego główną ofertę stanowią konstrukcje aluminiowe, służące do budowy ogrodów zimowych. Warto podkreślić, że wyspecjalizowana oferta obejmuje także zadaszenia tarasów, daszki na drzwi wejściowe, systemy do produkcji drzwi przesuwnych oraz...

Roto podsumowuje rok 2018 – światowe trendy w gospodarce wpłyną na rynek stolark...

Grupa Roto, międzynarodowy producent systemów okuć do okien i drzwi, zamyka 2018 rok z 5% wzrostem względem ubiegłego roku. Dobre wyniki Grupy na świecie są efektem inwestycji i realizowanej strategii korzyści dla klienta. Zdaniem ekspertów sytuacja polityczna na świecie może...

Nasi partnerzy