Branżowy portal stolarki budowlanej
nowości – inspiracje - prawo - edukacja

Specjaliści o szkle, czyli podsumowanie konferencji „Epoka Szkła”

2024-04-25 | Autor: AK
Źródło: Pilkington

Konferencja „Epoka Szkła” zgromadziła specjalistów z różnych branż, by omówić najnowsze trendy i wyzwania związane z tym fascynującym materiałem. Oprócz omawiania najnowszych trendów i wyzwań technologicznych, dyskusja rozszerzyła się na obszary związane ze zrównoważonym rozwojem. Tematem gorącej dyskusji nie były tylko innowacyjne technologie czy aktualna legislacja dotycząca przemysłu szklarskiego, ale także kluczowe kwestie związane z wpływem produkcji i użytkowania szkła na środowisko oraz sposoby jego odpowiedzialnego wykorzystania w kontekście ochrony środowiska naturalnego.

Szkło - materiał z potencjałem

Szkło od wieków fascynuje ludzkość swoją przejrzystością i wszechstronnym zastosowaniem. W pewnym momencie wkroczyło w epokę innowacji, odgrywając kluczową rolę w dziedzinach architektury, technologii, a ostatnio - zrównoważonego rozwoju. Ten niezwykły materiał, z długą historią i bogatymi możliwościami, nieustannie przyciąga uwagę szerokiego grona badaczy, inżynierów i przedsiębiorców, inspirując do poszukiwania nowych rozwiązań i wyzwań. To właśnie jemu poświęcono naukowo-techniczną konferencję pt. „Epoka Szkła”.

Tematyka dyskusji toczących się podczas konferencji objęła szerokie spektrum zagadnień. Specjaliści wskazali na fakt, że szkło obecne jest w naszym życiu na każdym kroku, od opakowań po futurystyczne konstrukcje architektoniczne, dlatego stało się centralnym punktem zainteresowania ze względu na swoje właściwości i potencjał. Bynajmniej nie ograniczono się więc do wykorzystania szkła jako materiału budowlanego. Uczestnicy poszli nawet o krok dalej - w dobie coraz większej świadomości ekologicznej, recykling szkła oraz jego niski wpływ na środowisko określili jako kluczowe aspekty, które warto szczegółowo omówić podczas konferencji.

Gorący temat do dyskusji

Podczas konferencji eksperci z branży mieli okazję przeanalizować aktualne wyzwania, jakie stoją przed przetwórstwem szkła. Wartość tego materiału nieustannie rośnie, w miarę jak odkrywane są nowe sposoby jego wykorzystania. Wzrost cen powodują również zmniejszające się zasoby piasku, co sprawia, że proces produkcji szkła staje w obliczu coraz większych wyzwań. Według ekspertów piasek jest drugim (bezpośrednio po wodzie) najbardziej eksploatowanym zasobem naturalnym na świecie. Co roku zużywa się około 50 bilionów ton piasku i żwiru na potrzeby różnych branż, w tym także do produkcji szkła. Podczas konferencji zauważono, że spadek dostępności tych surowców prowadzi do wzrostu cen, co z kolei wpływa na ekonomię przemysłu szklarskiego.

Potencjalnego rozwiązania tego problemu uczestnicy konferencji upatrują w ekologicznych walorach szkła. Jest  to jeden z niewielu materiałów, które można odzyskiwać w 100% i przetwarzać dowolną ilość razy bez utraty jakości. W związku z tym można się spodziewać rosnącej roli szkła w różnych branżach, od budowlanej, przez motoryzacyjną, elektroniczną, gdzie jest niezbędne do produkcji ekranów urządzeń, aż po spożywczą. Tak wszechstronne zastosowanie czyni szkło materiałem przyszłości i tłumaczy jego rosnące znaczenie na globalnym rynku.

Dyskusji poddano również aspekty prawne związane z produkcją i użytkowaniem szkła. Sporo uwagi skupiły na sobie zmieniające się wkrótce zasady dotyczące zbiórki i odbioru odpadów budowlanych, wśród których odrębną frakcję stanowić będzie szkło. Obowiązek selektywnego zbierania i odbierania odpadów budowlanych miał wejść w życie 1 stycznia 2023, jednak termin przesunięto o dwa lata. Oznacza to, że zmiany zaczną obowiązywać za ok 8 miesięcy, a nie wszyscy są jeszcze do tych zmian przygotowani.  

Zdaniem ekspertów

Konferencja „Epoka Szkła” zgromadziła wybitnych ekspertów, których specjalizacje obejmują szeroki zakres zagadnień związanych ze szkłem - począwszy od jego produkcji, poprzez przetwórstwo, aż po recykling. Doświadczeni uczestnicy konferencji to nie tylko naukowcy, lecz także praktycy, którzy na co dzień zajmują się tematyką szkła w swoich zawodach. Każdy z nich wnosił cenne doświadczenie i wiedzę, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami oraz rozwiązaniami dotyczącymi wyzwań związanych ze szkłem.

Udział w takiej konferencji jak „Epoka Szkła” to dla firm nie tylko szansa, ale wręcz obowiązek. Z jednej strony mamy możliwość wsłuchania się w różnorodne perspektywy, poznanie problemów i wyzwań branży bezpośrednio od osób, które na co dzień się z nimi zmagają. To cenna lekcja, która pozwala nam lepiej zrozumieć kontekst naszej działalności i odpowiednio dostosować plany i strategie. Z drugiej strony konferencje tego typu to doskonała okazja do dzielenia się własnymi wnioskami, osiągnięciami i analizami. W końcu żadna firma nie funkcjonuje w próżni. Wymiana wiedzy i doświadczeń może przynieść korzyści dla wszystkich uczestników, prowadząc do wzrostu efektywności i innowacyjności w branży szklarskiej. Dlatego właśnie w imieniu Pilkington IGP postanowiliśmy wziąć aktywny udział w tym wydarzeniu, angażując dwóch ekspertów - Szymona Fita oraz Ryszarda Chłopka, którzy z pasją wypowiedzieli się na tematy związane z branżą szklarską i jej roli w zrównoważonym rozwoju – mówi Ewelina Wójcicka, kierownik ds. komunikacji marketingowej Pilkington IGP.

Spotkania i dyskusje podczas konferencji nie tylko umożliwiły wymianę poglądów i doświadczeń, ale także okazały się silnym bodźcem do dalszych badań i działań mających na celu rozwój tej istotnej dziedziny. Okazuje się, że to motywuje do aktywności o wiele bardziej niż zmiany legislacyjne czy presja środowiskowa. Stąd wniosek, że konferencja „Epoka Szkła” to nie tylko forum do wymiany wiedzy i doświadczeń, ale także inspirująca platforma do poszukiwania rozwiązań na przyszłość.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.pilkington.pl.

Przeczytaj także

Drzwi AS 178HS PRO SLIM wariant ULTRA Pierwsze minimalistyczne rozwiązanie do dr...

Moda na wielkie przeszklenia i dążenie do minimalizacji ilości widocznego aluminium nie ustaje. Z tego powodu Aluron stworzył wariant ULTRA dla swojego topowego systemu drzwi podnoszono-przesuwnych AS 178HS PRO SLIM. Największą zaletą nowej wersji produktu jest najwęższy na rynku słupek...

„Purenit® w Produkcji Okien. Przyszłość Stolarki Okiennej i Drzwiowej z myślą o...

W świecie, w którym zrównoważony rozwój i efektywność energetyczna są priorytetem, kluczem do sukcesu w branży stolarki okiennej stają się innowacyjne rozwiązania. Jednym z tych innowacyjnych materiałów jest Purenit®, który rewolucjonizuje produkcję okien. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak działają...

Nasi partnerzy