Branżowy portal stolarki budowlanej
nowości – inspiracje - prawo - edukacja

Selena jest eko i promuje zrównoważone budownictwo

2021-04-20 | Autor: Stolarkavip
Źródło: Selena

Komisja Europejska w swoich nowych wytycznych wyznaczyła ambitny cel: całkowitą dekarbonizację budownictwa do 2050 r. Transformacja jest możliwa dzięki współpracy liderów sektora oraz zastosowaniu technologii podnoszących efektywność energetyczną budynków.

Kolejne rozwiązania z zakresu zrównoważonego budownictwa wprowadza Grupa Selena, której założyciel i właściciel Krzysztof Domarecki został niedawno ambasadorem międzynarodowej kampanii #BuildingLife wspierającej realizację programu Europejskiego Zielonego Ładu.
Kwestia efektywności energetycznej budynków i zrównoważonego budownictwa to jeden z najmocniej rozwijanych przez Grupę Selena obszarów. #BuildingLife przyspieszy realizację ambicji Europejskiego Zielonego Ładu w sektorze budowlanym i stworzy pierwszą w całym regionie odpowiedź na wizję zerowej emisji dwutlenku węgla. Międzynarodowym ambasadorem kampanii #BuildingLife został założyciel, właściciel i wieloletni prezes Grupy Selena, Krzysztof Domarecki.

– Dekarbonizacja powinna być rozpatrywana w trzech aspektach: ekonomicznym, społecznym i środowiskowym. Ekologiczne rozwiązania dla budynków muszą nie tylko ograniczać emisję CO2, ale także generować oszczędności i podnosić komfort życia. Selena od 30 lat angażuje się w tworzenie produktów przyjaznych środowisku, łatwych w użyciu i szybkich w montażu. Wierzę, że jest to właściwy sposób na ochronę naszej planety przed zmianami klimatu – mówi Krzysztof Domarecki, ambasador kampanii #BuildingLife.  

Poszczególne green building councils z dziesięciu europejskich państw opracowują krajowe pakiety map drogowych dekarbonizacji. Selena włącza się w kampanię jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Aktywność w organizacjach branżowych oraz udział w kampaniach promujących zrównoważone budownictwo to działania wspierające codzienne zaangażowanie Seleny w ograniczenie wpływu sektora budowlanego na środowisko.Na zdjęciu powyżej: Krzysztof Domarecki (Selena) i Alicja Kuczera (PLGBC)

Dachy przywracają zieleń miastom
Chcąc sprostać ambitnym celom wyznaczonym przez Komisję Europejską Grupa Selena zaangażowała się w tworzenie nowatorskich technologii, które mają pomóc zredukować emisję CO2. W przypadku wielkomiejskich aglomeracji przykładem takiego rozwiązania są zielone dachy. Poprawiają komfort życia mieszkańców oraz przyczyniają się do poprawy mikro i makroklimatu dzięki zwiększeniu produkcji tlenu i wilgotności powietrza, oraz oczyszczaniu go z CO2 i innych zanieczyszczeń.
Do budowy ogrodów na dachu specjaliści Seleny oferują opracowany przez siebie system Tack-R. Taki zielony dach wielostronnie wpływa korzystnie na otoczenie, poprawiając jakość powietrza i niwelując zjawisko miejskiej wyspy ciepła dzięki absorbcji promieni słonecznych. Zapewnia w ten sposób chłodzenie budynku oraz wspiera walkę z uciążliwym w wielu miastach smogiem – 1 m2 zieleni może zatrzymać ok. 200 g kurzu i pyłu.

Zielone dachy powstają zarówno na apartamentowcach, jak i biurowcach, budynkach użyteczności publicznej i komercyjnych. Ten ekotrend w architekturze widać wyraźnie nie tylko w sektorze prywatnym, ale przede wszystkim w projektach realizowanych przez deweloperów. Zielone dachy pozwalają na wprowadzenie dodatkowych rozwiązań w planowaniu przestrzeni, ale też co podkreślają architekci, podnoszą wartość nieruchomości o 10%.

Duże oszczędności energii

Dla zredukowania emisji CO2 do atmosfery ważne jest podniesienie efektywności energetycznej budynków. By sprostać najbardziej rygorystycznym wymaganiom w tym zakresie, Selena opracowała powłokę hydroizolacyjną COOL-R. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, powłoka ma wysoką refleksyjność (skutecznie odbija promienie słoneczne) i emisyjność (oddaje dużą ilość ciepła). Tym samym zmniejsza ilość energii potrzebnej na klimatyzowanie budynku.

– Zastosowanie powłoki pozwala na ograniczenie zużycia energii, a co za tym idzie również redukcję emisji CO2 i znaczące oszczędności finansowe. Obniżając temperaturę dużych dachów obiektów przemysłowych, obniżamy koszty eksploatacji klimatyzacji nawet o 25%. Jednocześnie zmniejszamy naprężenia w konstrukcji dachu, wydłużając jego żywotność oraz gwarantujemy długotrwałą wodoszczelność dachu. Powłoka pozwala osiągnąć optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Zwiększa to bezpieczeństwo produkcji przemysłowej czy przechowywania towarów oraz podnosi komfort życia i pracy osób przebywających w budynkach – komentuje Jarosław Kulesza (na zdjęciu po lewej), COOL-R Global Coordinator.

Technologia opracowana przez Grupę Selena zyskała międzynarodowe uznanie. Na jej zastosowanie zdecydowało się m.in.: międzynarodowe lotnisko Salgado Filho w Porto Alegre w Brazylii (18800 m2), fabryka butów w Toledo w Hiszpanii (13000 m2), hala produkcyjna w Bolesławcu (12000 m2), a także zakład produkcyjny Colgate w Sao Paulo, laboratorium medyczne w Madrycie, hotel i hala sportowa w Maladze czy galerie handlowe w Sao Paulo, Rio de Janeiro i Wrocławiu. Zalety tej powłoki potwierdzają też przyznane jej certyfikaty, które wskazują na zmniejszenie zużycia energii dzięki jej zastosowaniu: międzynarodowa deklaracja środowiskowa EPD Instytutu Techniki Budowalnej, Green Card – Zielona Karta Produktu firmy certyfikującej DEKRA, deklaracja II-go typu zgodnie z normą ISO 14012, oraz znak ITB EKO.

Większa efektywność energetyczna
Jednym z powszechnych przejawów niekorzystnego wpływu człowieka na środowisko jest nadmierne zużycie prądu i gazu spowodowane nieszczelnością budynków. Dotychczasowe rozwiązania dotyczące ich uszczelniania były często kosztowne oraz trudne w montażu. W odpowiedzi na ten problem Selena opracowała system WINS, innowacyjny standard montażu i uszczelniania okien. Rozwiązanie to zapobiega utracie energii w budynku mieszkalnym aż o 30 procent, dzięki uniknięciu powstawania tzw. mostków termicznych – miejsc, przez które przedostaje się ciepło.

Z raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego „Certyfikacja zielonych budynków w liczbach” wynika, że w 2019 roku liczba certyfikowanych obiektów wzrosła aż o 197. Polska pozostaje liderem certyfikacji w Europie Środkowo-Wschodniej (51% certyfikowanych obiektów z tego regionu znajduje się na terenie naszego kraju). Te liczby jednoznacznie pokazują, że w Polsce zrównoważone budownictwo to stały kierunek zmian w branży. Przykłady rozwiązań wdrażanych przez Grupę Selena są dowodem, że proekologiczne inwestycje mogą przynosić długofalowe korzyści dla dobra jednocześnie i środowiska, i inwestorów.
 

Przeczytaj także

Ekologiczna Selena członkiem Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego

Selena w prestiżowym gronie liderów zielonego budownictwa Grupa Selena dołączyła do Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council). To prestiżowa organizacja, skupiająca liderów branży green building, która od ponad 12 lat angażuje się w upowszechnienie zrównoważonego budownictwa w...

Deceuninck jednym z Kreatorów Budownictwa 2022 roku

Certyfikaty Kreator Budownictwa Roku 2022 zostały rozdane! Wyróżnienia w XII edycji projektu przyznano firmom, które swoją działalnością kształtują rynek budowlany, wprowadzają nowe technologie i innowacyjne rozwiązania oraz produkty. Obecni na gali 17.11. przedstawiciele polskiego oddziału Deceuninck, Monika Hybza i Krzysztof...

Nasi partnerzy