Branżowy portal stolarki budowlanej
nowości – inspiracje - prawo - edukacja

Nie ma pracowników do montażu okien

2021-02-12 | Autor: Stolarkavip
Źródło: stolarkavip

Pięta achillesowa naszej i nie tylko naszej branży – monterzy, dekarze i inni wysoko wykwalifikowani pracownicy fizyczni, ale kompetentni, bez nałogów, uczciwi i odpowiedzialni. Ten komunikat na stronie internetowej jednego z lokalnych producentów jest tylko jednym z wielu, setek, a może nawet tysięcy ogłoszeń o pracę w sektorze budowalnym, w tym w sektorze montażu okien i drzwi, etc.

Chroniczny brak pracowników, brak wystarczających umiejętności, ale także brak dyscypliny i co nie mniej ważne także brak specjalistycznego sprzętu, ułatwiającego pracę tymże ludziom jest widoczny gołym okiem.

Jeżeli polscy producenci chcą więcej sprzedawać to z pewnością nie będzie to Polska, z tej prostej, prozaicznej przyczyny - nie będzie komu tego "więcej" zamontować, serwisować. Okres zimowy także nie sprzyja montażom, tak więc wiele prac zostanie opóźniona, czy nawet przesunięta o 2,3 a nawet 4 tygodnie. Teoretycznie można to nadrobić, kiedy będzie cieplej i widniej, ale czy będą chętni do pracy do godz. np. 21 w czerwcu czy lipcu, lub chętni poświęcać całe soboty na budowie.

Pozostaje mieć nadzieję, że szybsza automatyzacja produkcji i większa wydajność pójdzie w parze z lepszym, szybszym, bezpieczniejszym i także po części „umaszynowionym” montażem stanie się regułą, a nie wyjątkiem. Tego sobie życzmy.  Trzeba jednak zdecydowanie postawić na eksport i wysoką specjalizację, czyli większa wartość przy takim samym wolumenie sprzedaży. Więcej na ten temat na zbliżającym się wielkimi krokami 30. Konwencie Stolarki VIP.

Przeczytaj także

Nie ma pracowników do montażu okien

Pięta achillesowa naszej i nie tylko naszej branży – monterzy, dekarze i inni wysoko wykwalifikowani pracownicy fizyczni, ale kompetentni, bez nałogów, uczciwi i odpowiedzialni. Ten komunikat na stronie internetowej jednego z lokalnych producentów jest tylko jednym z wielu, setek, a...

Niedościgniony wzór - firma Saint Gobain

Grupa Saint-Gobain w Polsce należy do firm, które zdobyły prestiżową certyfikację Top Employer Polska 2019 i Top Employer Europe 2019, a cała Grupa Saint-Gobain znalazła się  w gronie 14 firm wyróżnionych tytułem Top Employer Global 2019.   Podczas uroczystej Gali...

Nasi partnerzy