Branżowy portal stolarki budowlanej
nowości – inspiracje - prawo - edukacja

Hotel PURO Łódź. Perła nowej architektury wśród odnowionych fabryk

2019-06-05 | Autor: stolarkavip
Źródło: Royalbrand

Zabytkowe fabryki dostają drugie życie, a wśród nich wyrastają współczesne budowle wyposażone w nowoczesne technologie. Po minionej rewolucji przemysłowej, która odcisnęła silny ślad w historii miasta, w Łodzi przyszedł czas na rewolucję architektoniczną i budowlaną.
Wyzwanie architektonicznej zmiany miasta, którego życie toczyło się kiedyś wokół wielkich fabryk, to jedno z ważniejszych zadań, z jakimi mierzy się Łódź, i to z bardzo dobrym skutkiem. Opuszczone fabryki przechodzącą metamorfozy, a miejski krajobraz wzbogaca się o coraz to nowe budynki. Dawna fabryka Henryka Grohmana została przekształcona w kompleks przestrzeni biurowo-konferencyjnych, kompleks fabryczny Izraela Poznańskiego stał się tętniącą życiem Manufakturą, czyli centrum handlowo – usługowo – rozrywkowym, a zespół trzech fabryk na Księżym Młynie zamieniono w Fabrykę Sztuki, miejsce działań artystycznych. W żadnym innym mieście w Polsce nie ma tylu przykładów na to jak zachować i wykorzystać postindustrialne dziedzictwo.

Do równie cennych realizacji architektonicznych zaliczane są nowe łódzkie budynki, takie jak otwarty na początku 2019 hotel PURO Łódź. Słynna sieć jest znana ze współpracy z młodymi projektantami i artystami oraz z odwagi wykorzystywania w designie niestandardowych rozwiązań.  Wybrani do zadania wymyślenia formy hotelu projektanci z pracowni ASW Architekci mieli przed sobą niełatwe zadanie: zaprojektować formę budynku, który wpisze się nie tylko w urbanistyczny układ okolicy, ale także w historię miasta. Hotel stanął bowiem naprzeciwko jednego z najważniejszych budynków  w Łodzi – dawnego Pałacu Poznańskich i jest uzupełnieniem projektowanego u zbiegu ulic Ogrodowej i Zachodniej, placu miejskiego.
Obiekt jest nietypowy w porównaniu do hoteli w innych miastach, które zazwyczaj zlokalizowane są na starówce albo w jej okolicy.  Hotel PURO Łódź, z racji na sąsiedztwo budynków poprzemysłowych, musiał wizualnie się do nich dopasować.
- Szczególna lokalizacja: naprzeciw Pałacu Poznańskiego – jednego z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Łodzi zdecydowała o charakterze elewacji hotelu Puro  na skrzyżowaniu ulic Zachodniej  i Ogrodowej. W fasadzie hotelu, zaprojektowanej jako regularna kompozycja dużych okien, odbija się  rozrzeźbiona, bogata  elewacja Pałacu. To odbicie – zmieniające się w zależności od pory dnia i oświetlenia -  wzbogaca  rysunek fasady hotelu pomyślanej jako prosty, rygorystyczny rytm okien na tle ścian wykończonych szarymi płytami włókno-cementowymi Equitone - wyjaśnia Jarosław Wroński z ASW Architekci.Gra światła w trójwymiarze
Do stworzenia fasady użyto materiału EQUITONE [linea] LT20 o  strukturze 3D. Rowkowana powierzchnia płyty prezentuje przechodniom dynamiczny spektakl gry światła i cienia właśnie dzięki temu, że za każdym razem inaczej wypełnia się światłem. Sześciopiętrowa bryła wyróżnia się i elewacją i wnętrzem. Ma inspirowany rewolucją przemysłową surowy design i kubiczną formę. Budynek, oprócz dużych przeszkleń, odznacza się też specyficznymi oddzieleniami na elewacji.
W czterogwiazdkowym hotelu goście mają do wyboru około 130 pokoi. Mogą korzystać też z restauracji, kawiarni, salonu spa, czterech sal konferencyjnych, znajdującego się na ostatnim piętrze baru z tarasem widokowym oraz kina.

Przeczytaj także

Duże inwestycje w firmie Hensfort z Podkarpacia

HENSFORT realizuje projekt badawczo-rozwojowy o wartości 14 mln zł W ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, firma HENSFORT Sp. z o.o. realizuje projekt wdrożenia autorskiej technologii produkcji stolarki otworowej wyposażonej w nowatorski układ chłodzenia. Projekt o wartości przekraczającej 14 mln złotych...

Co za salon, co za wystawka, co za producent okien

Cudze chwalicie, a swego nie znacie – do powiedzenie doskonale pasuje do obrazków i do salony stolarki, który został otwarty w 2018 roku w dużym mieście. Z pewnością już jest sporo tego typu salonów w Polsce, zresztą większość z nich...

Nasi partnerzy