Branżowy portal stolarki budowlanej
nowości – inspiracje - prawo - edukacja

Hotel PURO Łódź. Perła nowej architektury wśród odnowionych fabryk

2019-06-05 | Autor: stolarkavip
Źródło: Royalbrand

Zabytkowe fabryki dostają drugie życie, a wśród nich wyrastają współczesne budowle wyposażone w nowoczesne technologie. Po minionej rewolucji przemysłowej, która odcisnęła silny ślad w historii miasta, w Łodzi przyszedł czas na rewolucję architektoniczną i budowlaną.
Wyzwanie architektonicznej zmiany miasta, którego życie toczyło się kiedyś wokół wielkich fabryk, to jedno z ważniejszych zadań, z jakimi mierzy się Łódź, i to z bardzo dobrym skutkiem. Opuszczone fabryki przechodzącą metamorfozy, a miejski krajobraz wzbogaca się o coraz to nowe budynki. Dawna fabryka Henryka Grohmana została przekształcona w kompleks przestrzeni biurowo-konferencyjnych, kompleks fabryczny Izraela Poznańskiego stał się tętniącą życiem Manufakturą, czyli centrum handlowo – usługowo – rozrywkowym, a zespół trzech fabryk na Księżym Młynie zamieniono w Fabrykę Sztuki, miejsce działań artystycznych. W żadnym innym mieście w Polsce nie ma tylu przykładów na to jak zachować i wykorzystać postindustrialne dziedzictwo.

Do równie cennych realizacji architektonicznych zaliczane są nowe łódzkie budynki, takie jak otwarty na początku 2019 hotel PURO Łódź. Słynna sieć jest znana ze współpracy z młodymi projektantami i artystami oraz z odwagi wykorzystywania w designie niestandardowych rozwiązań.  Wybrani do zadania wymyślenia formy hotelu projektanci z pracowni ASW Architekci mieli przed sobą niełatwe zadanie: zaprojektować formę budynku, który wpisze się nie tylko w urbanistyczny układ okolicy, ale także w historię miasta. Hotel stanął bowiem naprzeciwko jednego z najważniejszych budynków  w Łodzi – dawnego Pałacu Poznańskich i jest uzupełnieniem projektowanego u zbiegu ulic Ogrodowej i Zachodniej, placu miejskiego.
Obiekt jest nietypowy w porównaniu do hoteli w innych miastach, które zazwyczaj zlokalizowane są na starówce albo w jej okolicy.  Hotel PURO Łódź, z racji na sąsiedztwo budynków poprzemysłowych, musiał wizualnie się do nich dopasować.
- Szczególna lokalizacja: naprzeciw Pałacu Poznańskiego – jednego z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Łodzi zdecydowała o charakterze elewacji hotelu Puro  na skrzyżowaniu ulic Zachodniej  i Ogrodowej. W fasadzie hotelu, zaprojektowanej jako regularna kompozycja dużych okien, odbija się  rozrzeźbiona, bogata  elewacja Pałacu. To odbicie – zmieniające się w zależności od pory dnia i oświetlenia -  wzbogaca  rysunek fasady hotelu pomyślanej jako prosty, rygorystyczny rytm okien na tle ścian wykończonych szarymi płytami włókno-cementowymi Equitone - wyjaśnia Jarosław Wroński z ASW Architekci.Gra światła w trójwymiarze
Do stworzenia fasady użyto materiału EQUITONE [linea] LT20 o  strukturze 3D. Rowkowana powierzchnia płyty prezentuje przechodniom dynamiczny spektakl gry światła i cienia właśnie dzięki temu, że za każdym razem inaczej wypełnia się światłem. Sześciopiętrowa bryła wyróżnia się i elewacją i wnętrzem. Ma inspirowany rewolucją przemysłową surowy design i kubiczną formę. Budynek, oprócz dużych przeszkleń, odznacza się też specyficznymi oddzieleniami na elewacji.
W czterogwiazdkowym hotelu goście mają do wyboru około 130 pokoi. Mogą korzystać też z restauracji, kawiarni, salonu spa, czterech sal konferencyjnych, znajdującego się na ostatnim piętrze baru z tarasem widokowym oraz kina.

Przeczytaj także

Manipulatory Winlet, czyli ponadwymiarowa nowoczesność

Mini żurawie Paweł Michalczewski, to wyłączny dystrybutor manipulatorów WINLET w Polsce. Warto podkreślić, że firma oferuje szeroką gamę renomowanych produktów firmy WINLET, obejmujących wszystkie produkowane modele manipulatorów z przyssawkami, które są idealnym rozwiązaniem wspierających montaż okien, ciężkich szyb, elementów fasad...

Poznaliśmy targowe premiery WinDoor-tech!

Targowe premiery to jeden z głównych magnesów przyciągających gości targowych. Aż 83 proc. osób wskazuje rynkowe nowości jako najważniejszy powód odwiedzin imprez wystawienniczych. Zdradzamy premierowe ekspozycje WinDoor-tech. Tylko do 18 stycznia wystawcy mogli zgłaszać organizatorowi targów WinDoortech – Grupie MTP...

Nasi partnerzy