Branżowy portal stolarki budowlanej
nowości – inspiracje - prawo - edukacja

Szkło o 50% niższym śladzie węglowym nowym kamieniem milowym w dekarbonizacji budynków

2023-10-13 | Autor: AK
Źródło: Pilkington

Firma Pilkington Polska, będąca częścią NSG Group, wprowadza na rynek nową gamę szyb o 50% niższym śladzie węglowym w porównaniu do standardowego szkła float*, co stanowi najniższą wartość w tego typu produktach na rynku.

Szkło Pilkington Mirai™ może być oferowane jako alternatywa o niskim śladzie węglowym dla zwykłego szkła float, bez różnicy w jego parametrach, jakości czy estetyce. Zostało ono opracowane przy użyciu kombinacji paliwa alternatywnego, wysokiej zawartości szkła pochodzącego z recyklingu i ekologicznych źródeł energii elektrycznej.

Nazwa Mirai, oznaczająca po japońsku "przyszłość", została wybrana, aby zaznaczyć początek nowej generacji produktów szklanych o zredukowanym śladzie węglowym.

Kristian Chalmers, Global Strategic Commercial Manager w NSG Group powiedziała: "Wprowadzenie na rynek szkła Pilkington Mirai™ stanowi początek ekscytującej podróży. Nowa gama produktów odegra kluczową rolę w dostarczaniu architektom rozwiązań potrzebnych do zmniejszenia intensywności emisji dwutlenku węgla w ich projektach". "Naszym celem jest rozszerzenie naszej oferty poprzez dalszą współpracę i postęp technologiczny w najbliższej przyszłości na naszej drodze do osiągnięcia neutralności węglowej" – dodała.

Szkło Pilkington Mirai™ jest dostępne w różnych grubościach, w wersji niepowlekanej i powlekanej, a także nadaje się do laminowania.

Wiodące na rynku szkło można łączyć z innymi wysokowydajnymi produktami niskoemisyjnymi, przeciwsłonecznymi i akustycznymi marki Pilkington** ‒ umożliwiając właścicielom budynków i projektantom proaktywną redukcję emisji dwutlenku węgla przy jednoczesnym spełnieniu innych wymagań dotyczących funkcjonalności budynku i zgodności z przepisami.

Producent szkła posiada również Deklaracje Środowiskowe Produktu (EPD) dla wybranych asortymentów szkła, aby zapewnić projektantom budynków większą przejrzystość w zakresie cyklu życia materiałów budowlanych pod względem emisji dwutlenku węgla.

Leopoldo Castiella, Head of Architectural Glass Global w NSG Group, powiedział: "Stopniowa dekarbonizacja szkła będzie miała kluczowe znaczenie, ponieważ deweloperzy i właściciele obiektów mobilizują się w kierunku osiągnięcia celów redukcji emisji dwutlenku węgla na lata 2030 i 2050".

"Pilkington Mirai™ jest oznaką ciągłego postępu przemysłu szklarskiego w kierunku dekarbonizacji z korzyścią dla szerszego środowiska budowlanego. Zmniejszenie o połowę emisji dwutlenku węgla przez szkło, bez uszczerbku dla jego jakości i estetyki, jest wielkim osiągnięciem technicznym zrodzonym z doskonałej współpracy" – dodaje.

"Nowy asortyment stanowi prostą, bardziej zrównoważoną alternatywę, która umożliwia projektantom budynków natychmiastową poprawę wpływu ich projektów na emisję dwutlenku węgla. Wprowadzanie takich rozwiązań ma kluczowe znaczenie dla misji NSG Group, jaką jest zmiana naszego otoczenia przy jednoczesnym ulepszaniu naszego świata".

Zrównoważony rozwój w produkcji szkła

Ambicją firmy jest współpraca w walce ze zmianami klimatycznymi, dążenie do równości społecznej i ochrony środowiska. W ubiegłym roku inicjatywa Science Based Targets (SBTi) ponownie certyfikowała wyższe ambicje NSG Group w zakresie redukcji emisji o 30% do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 2018 roku.

Firma dąży również do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 r. i nadal aktywnie pracuje nad wywieraniem pozytywnego wpływu na środowisko poprzez takie działania, jak pierwsze na świecie testy paliw alternatywnych w produkcji szkła. Ten konkretny program doprowadził do opracowania szkła Pilkington Mirai™.

Dalsze inicjatywy obejmują skupienie się na zapewnieniu zrównoważonego łańcucha dostaw poprzez wprowadzenie nowej Karty Łańcucha Dostaw, która określa osiem kluczowych obszarów ochrony środowiska i ochrony socjalnej dla dostawców, w celu wykazania dowodów na ich osiągnięcie. Firma została również członkiem Ligi Czempionów organizacji Sustainable Procurement Pledge (Zobowiązania Zrównoważonych Zakupów), której celem jest zjednoczenie wysiłków liderów ds. zakupów w osiąganiu Celów Zrównoważonego Rozwoju 2030 (SDGs).


*W porównaniu ze standardowym szkłem float Pilkington Optifloat™ Clear 4 mm (europejska produkcja). EPD w toku.
**Na przykład Pilkington Mirai Suncool™, Pilkington Mirai Optitherm™, Pilkington Mirai Optilam™ lub Pilkington Mirai Optiphon™.

 
Więcej informacji na temat produktów oraz kontakt z ekspertem: www.pilkington.com/pl-pl/pl

Przeczytaj także

Społeczne zaangażowanie Panledoor

Działania prospołeczne podejmowane są z intencją, aby przynieść korzyść innym ludziom; mogą obejmować szereg różnych zachowań, takich jak np. pomaganie osobie w potrzebie, dzielenie się posiadanymi dobrami, podejmowanie aktywności jako woluntariusz dzieląc się swoją energią, czasem, kompetencjami, ale także pieniędzmi...

Maco:To był dobry rok

 Prognozy na mijający rok z końca 2020 były ostrożne: pandemia zbierała żniwa, przedsiębiorstwa borykały się z utrudnioną logistyką oraz problemami z dostępnością surowców, a także z przyspieszającą inflacją. Grupa MACO, chociaż podobnie jak inne firmy musiała stawić czoła wspomnianym kwestiom,...

Nasi partnerzy