Branżowy portal stolarki budowlanej
nowości – inspiracje - prawo - edukacja

Branża stolarki meblowej - zatrzymania i korupcja

2019-06-06 | Autor: gec consulting grzegorz cendrowski
Źródło: stolarkavip

Zatrzymania w branży stolarki! Są to przedstawiciele firm meblarskich oraz producenci/sprzedawcy maszyn do produkcji stolarki meblowej. Z ustaleń CBA wynika, że po zawarciu umowy z Polską Agencją Rozwoju Regionalnego przedstawiciele firm porozumiewali się z producentami, lub sprzedawcami maszyn i urządzeń, i wspólnie zawyżali kwoty transakcji, żeby wyłudzić wyższe dofinansowanie z PARR.
Czynności przeprowadzono w ich mieszkaniach i siedzibach 20 firm. Ogromne wyłudzenia za maszyny i urządzenia do produkcji! Jest to podobno wierzchołek góry lodowej wyłudzeń. Mamy tylko nadzieję, że to nie dotyczy branży okien i drzwi, która poniekąd jest spokrewniona z meblami, a niektórzy dostawcy maszyn do produkcji mebli dostarczają także maszyny producentom okien i drzwi z drewna. W tej wspomnianej sprawie CBA zatrzymano 17 osób właśnie w sprawie wyłudzeń dotacji z Polskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Warto podkreślić, że zatrzymani mieli stworzyć firmę dla wyłudzenia około 27 mln zł oraz zawyżać koszty. Zatrzymani to przedstawiciele największych firm meblarskich oraz producenci lub sprzedawcy maszyn stolarskich, także tych z zagranicy. Maszyny te sprzedawane były do wielu polskich firm, w tym tych największych.
Branża meblarska jest potężna, jest także numerem jeden w eksporcie, podobnie jak branża stolarki okienno-drzwiowej!  Warto zaznaczyć, że od czasu wstąpienie Polski do UE i pojawieniu się funduszy europejskich coraz częściej spotyka się przejawy nieuczciwych praktyk i wyłudzeń i to nie tylko w sferze produkcyjnej, ale także marketingu i szkoleniach. Nie jest to z pewnością korzystne z punktu widzenia uczciwej konkurencji. Jest to działanie łamiące prawo polskie i prawo międzynarodowe i jest surowo karane w całej Unii Europejskiej.

Przeczytaj także

Europa i Świat otwarty na polską stolarkę - Ważne spotkanie branżowe

Konsolidacja, monopolizacja, dywersyfikacja, deprecjacja marek, ekonomizacja produkcji i produktów to wszystko jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Nie dajmy się zaskoczyć, nie dajmy się zepchnąć do defensywy - drugiej szansy nie będzie! Nie zamiatajmy problemów pod dywan, nie udawajmy, że ich...

Mamy to! Umowy polsko-francuskie.

    Koniunktura na polskim rynku słabnie, ale za to eksport rośnie. Chociaż tradycyjnie największy rynek zbytu, czyli Niemcy przewidują bardzo mały wzrost sprzedaży (1-2%) w 2022 roku, to istnieje wielka szansa, że takie rynki, jak Francja, Belgia/Luksemburg, czy nawet...

Nasi partnerzy