Branżowy portal stolarki budowlanej
nowości – inspiracje - prawo - edukacja

Branża stolarki drewnianej na rozdrożu

2019-07-18 | Autor: gec consulting grzegorz cendrowski
Źródło: stolarkavip

Kolejna firm z branży okien drewnianych kończy swoją działalność.

Tym razem jednak jest to firma zagraniczna. Warto wiedzieć dlaczego tak się dzieje i jakie są prognozy dla rynku stolarki w Polsce. Co się do tego przyczynia, że poważni gracze na rynku polskim oraz zagranicznym zamykają swoje działalności, zaprzestają produkcji?

Pomimo tego, że ogólna sytuacja gospodarcza ma się dobrze to w naszej branży wcale nie jest kolorowo. Niedawno informowaliśmy Państwa, że swoją działalność zawiesiła firma Stolbud Włoszczowa. Jak widać nastają bardzo trudne czasy dla stolarki drewnianej. Czy jest to związane z ogromną ekspansją firm z Polski, Czech czy Rumunii czy może z faktem, że okna PVC zaczynają dominowac nawet na tak wymagającyh i bogatych rynkach jak Austraia czy Szwajcaria, a może jest to spowodowane innymi czynnikami związanymi z brakiem fachowców i automatyzacją produkcji, gdzie stolarka drewniana nie jest zbyt konkurencyjna, ale za to bardzo pracochłonna czy kosztochłonna.

Teraz swoją działalność zamknął znany wiedeński producent okien Stippl. Faktem jest, że nie była to bardzo duża lecz średnia firma, ale z wielkimi tradycjami. W liście do partnerów biznesowych i przyjaciół domu właściciel wiedeńskiego producenta okien Stippl, właściciel inż. Martin Handler, wyjaśnia, dlaczego po 88 latach rezygnuje z firmy. Martin Handler powołuje się na niezamówione przetargi, tanią konkurencję ze Wschodu i brak "moralności płatniczej" ze strony Wiednia (to był największy rynek dla tej firmy. przyp. autora) jako uzasadnienia. Probleme są także zatory i długie płatności. Ważnym czynnikiem do podjęcia takiej decyzji był również brak fachowców do produkcji i zmiana preferencji konsumentów.

Z danych uzyskanych z organizacji pod nazwą Österreichischer  Arbeitskreis Kunstoff  Fenster (ÖAKF) wynika, że rynek stolarki okiennej w Austrii w latach od 2009 do 2015r. odnotowywał stopniowy spadek, ale już od 2016 roku odnotowywał wzrosty. Najczęściej wybieranym materiałem w stolarce okiennej był plastik, natomiast najmniej popularnym aluminium. Największy spadek popytu w roku 2013 w stosunku do roku poprzedniego dotyczył okien plastikowych. Popyt na te okna zmalał aż o 9,3%. 

Jak już powiedzieliśmy austriacki rynek okien i drzwi przesuwnych również wzrósł w 2017 roku. W przypadku okien drewniano-aluminiowych popyt wzrósł o 2,1%. Poprawa na rynku okien kontynuowała się w przyspieszonym tempie w zeszłym roku. Badacze rynku raportują tak według radaru sektorowego. Przychody producentów wzrosły o 4,7 procent w porównaniu z rokiem poprzednim do 812 milionów euro. Nie bez znaczenia były rosnące ceny we wszystkich grupach produktów. Ogólnie rzecz biorąc, średnia cena wzrosła o 2,8 procent, w przypadku okien plastikowych, wzrost ceny wyniósł 1,7, okna z ramą drewnianą lub aluminiową były średnio o 3,5 procent droższe.

Warto podkreślić jeszcze jeden znamienny fakt, że także firma PaX Stabil GmbH, mająca swoją siedzibę koło miasta Leibnitz, była jedną z największych firm w Austrii produkującą okna plastikowe, drewniane, drewniano-aluminiowe i aluminiowe drzwi wejściowe. Firma zaprzestała produkcji pod koniec listopada 2015 roku a jej majątek (maszyny, urządzenia) został sprzedany na licytacjach w 2016 roku.

Jak widać sytuacja nie wygląda dobrze, chociaż polscy producenci są największymi eksporterami w Europie, jak widać na załączonym wykresie. Polscy producenci stolarki drewnianej teoretycznie nie mają się czym martwić, ale na pewno będą mieli zagwozdkę do zgryzienia. Jedno jest pewne, w rzeczywistości nie jest  tak źle jak mówią jedni, ani tak dobrze jak mówią pozostali. Złote czasy dla producentów stolarki drewnianej już dawno minęły, a konkurencja na rynku europejskim zaostrza się i z pewnością będą nowe wstrzymania produkcji i upadłości. Jedynym pocieszeniem może być fakt, że rośnie sprzedaż stolarki drew-alu, ale ciagle jest to bardzo mały poziom sprzedaży w stosunku do całości rynku okien i drzwi. Jest to też bardzo ekskluzywny i drogi produkt. Poczekamy, zobaczymy, ale z pewnością czekają nas ciekawe miesiące i lata w branży okien, drzwi, bram czy rolet w globalnym i bardzo konkurencyjnym świecie.

Przeczytaj także

Jeden system, wiele możliwości

  Salzburg/Helpsen, styczeń 2021 – MACO i HAUTAU łączą kompetencje, by zaprezentować Move – system przesuwny, które podbija serca producentów. Łatwy i szybki w montażu, a przy tym prosty w obsłudze – nowy system do okien i drzwi to więcej...

Proste uszczelnianie punktowe z samoprzylepnymi foliami okiennymi-pads

W zakresie okiennych folii połączeniowych ISO-CONNECT VARIO SD w ISO-Chemie dostępne są teraz samoprzylepne PADS. Dzięki temu przy montażu okien można pewnie, szybko i nieskomplikowanie uszczelniać poszczególne elementy budowlane, jak kotwy metalowe, elementy mocujące, otwarte zakończenia profili, np. przy profilach...

Nasi partnerzy