Branżowy portal stolarki budowlanej

Aby cisza nie była luksusem! Rusza kampania edukacyjna Wycisz.to

2024-10-18 | Autor: AK
Źródło: Glassolutions

Europejska Agencja Środowiska szacuje, że około 20 proc. mieszkańców Unii Europejskiej narażonych jest na oddziaływanie hałasu przekraczającego dopuszczalne normy. Jak podaje GUS, w Polsce problem ten dotyczy niemal 283 tys. osób zamieszkujących miasta powyżej 100 tys. mieszkańców. – Skala zjawiska w naszym kraju jest zdecydowanie większa, a hałas może wpływać negatywnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale także zdrowie. Cisza nie powinna być luksusem – mówi Maciej Makowski z firmy Glassolutions, która właśnie zainicjowała kampanię edukacyjną Wycisz.to.

Kampania Wycisz.to ma na celu zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia hałasem, który jest drugą – po smogu – najczęstszą przyczyną środowiskową złego stanu zdrowia Europejczyków. Inicjatorzy akcji chcą również edukować Polaków na temat tego, jak można zadbać o komfort akustyczny w swoim otoczeniu. 

–  Zgodnie z danymi WHO wpływ hałasu na zdrowie zaczyna być widoczny nawet poniżej poziomu 55 decybeli w porze dzienno-wieczorno-nocnej oraz poniżej poziomu 50 decybeli w nocy. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Co istotne, zjawisko to nie dotyczy tylko dużych aglomeracji. To także problem mniejszych miast i wsi. To problem mieszkańców domów położonych przy autostradach, ruchliwych ulicach, torach kolejowych, lotniskach, placach budowy i zakładach przemysłowych. To problem szkół, szpitali i wielu miejsc pracy – tłumaczy Maciej Mańko, Marketing Manager w Glassolutions. – Dlatego właśnie zainicjowaliśmy kampanię Wycisz.to. Chcemy nie tylko zwrócić uwagę na problem smogu akustycznego, ale także wskazać sposoby, jak sobie z nim radzić w codziennym życiu – dodaje. 

Hałas nasz powszedni 

Według Europejskiej Agencji Środowiska długotrwałe narażenie na hałas może powodować nawet 12 tysięcy przedwczesnych zgonów i co roku przyczyniać się w Europie do 48 000 nowych przypadków choroby niedokrwiennej serca. Ponadto szacuje się, że 22 miliony osób cierpi z powodu ciągłego rozdrażnienia, a 6,5 miliona osób ma chroniczne zaburzenia snu.

– Choć negatywny wpływ hałasu na organizm człowieka jest utożsamiany przede wszystkim z bezpośrednim oddziaływaniem na narząd słuchu, może powodować także inne skutki zdrowotne, zarówno psychologiczne, jak i fizjologiczne. Pierwsza grupa obejmuje m.in. zaburzenia procesów poznawczych i pamięciowych, trudności skupienia uwagi, uczucie napięcia oraz drażliwość. Może także obniżać wydajność pracy, jakość realizowanych zadań i sprawność uczenia się – mów Maciej Mańko z Glassolutions. – Ponadto długotrwała ekspozycja na hałas zaburza funkcjonowanie wielu układów, w tym układu krążenia, pokarmowego, hormonalnego czy nerwowego – dodaje. 

Co istotne, nawet jeśli nie słyszymy hałasu lub nie zauważamy go świadomie, może on nadal szkodzić naszemu zdrowiu. Dlatego według inicjatorów kampanii Wycisz.to, tak istotne jest uświadamianie społeczeństwa na temat źródeł hałasu, jego wpływu na zdrowie, a także natężenia dźwięków w miejscu zamieszkania, pracy oraz przestrzeni publicznej. Nie wszyscy bowiem zdają sobie sprawę z tego, że głośna rozmowa generuje hałas na poziomie ok. 70 dB, ruchliwa ulica – 80-90 dB, a młot pneumatyczny – 100 db. 

– Pociąg warszawskiego metra, wjeżdżając na stację, emituje hałas w okolicach około 80 dB, chociaż na stacji Centrum potrafi osiągnąć poziom 105 dB. To mniej więcej tyle, ile na korytarzach w czasie przerwy w szkołach podstawowych czy w samochodzie rozpędzonym do 140 km/h. Hałas towarzyszy nam codziennie, nie tylko w dużych miastach. Ważne, abyśmy sobie zdawali sprawę, że chociażby dla skupienia czy komfortowego snu powinniśmy go obniżyć przynajmniej do 30 dB – mówi dr Joanna Jurga, badaczka i projektantka przestrzeni. 

Cisza zaczyna się od nas

Jak twierdzą inicjatorzy akcji, problem zanieczyszczenia hałasem często jeszcze w Polsce jest bagatelizowany, m.in. przez nas samych. Potwierdza to Alan Grinde z Instytutu Ekologii Akustycznej, który prowadzi w całej Polsce interwencje obywatelskie z zakresu przeciwdziałania hałasowi.

– Jestem zaskoczony, jak niska wciąż jest świadomość problematyki hałasu, częstotliwości jego występowania i negatywnego wpływu na człowieka. Wyciszanie całych miast i regionów wiąże się z ogromnymi planami inwestycyjnymi, ale z części hałasu, który jest kompletnie niepotrzebny, możemy sami zrezygnować w naszym pejzażu akustycznym – mówi Grinde. 

W ramach kampanii firma Glassolutions przygotowała informacyjną stronę www.wycisz.to, na której można znaleźć informacje na temat źródeł zanieczyszczenia hałasem, jego wpływu na zdrowie, mapę najgłośniejszych miast w Polsce, a także praktyczne porady, jak sobie z nim radzić. Działania informacyjne prowadzone będą również w mediach społecznościowych. Elementem akcji jest także podcast, w którym zaproszeni przez organizatorów eksperci tłumaczą, jak ważna dla zdrowia i samopoczucia jest cisza w naszym otoczeniu i jak samemu można o nią zadbać. 

Więcej na stronie www.wycisz.to

Przeczytaj także

Fakro ma wiele realizacji, także w USA

NOWOCZESNOŚĆ I FUNKCJONALNOŚĆ 46 OKIEN DACHOWYCH O DUŻEJ POWIERZCHNI PRZESZKLENIA Nowoczesny design wielorodzinnego budynku wyróżnia się na tle zabudowy w miejscowości Richmond, stolicy stanu Virginia - jednego z najstarszych miast w Stanach Zjednoczonych. Budynek charakteryzuje się dużą liczbą okien o...

MonterGo - przyszłość w twoich rękach

Zajmujesz się sprzedażą, pomiarem lub montażem okien, drzwi, bram czy rolet? Masz własne grupy montażowe lub zewnętrzne, a także serwisowe? Zastanawiasz się, czy istnieje program, który ułatwi Ci prowadzenie firmy, koordynację montaży i pozbycie się niepotrzebnych papierowych dokumentów, a na...

Nasi partnerzy