Branżowy portal stolarki budowlanej
nowości – inspiracje - prawo - edukacja

Wszystko z Purenitu i nie tylko - Wywiad

2022-11-03 | Autor: AK
Źródło: Windoormatic

Wszechstronny materiał – niemalże doskonały! W branży budowlanej nie ma żadnego materiału konstrukcyjnego, izolacyjnego, który jednocześnie miałby tyle zalet, co Purenit®. Gościmy w firmie Windoormatic w Rzeszowie. Rozmawiamy z prezesem firmy, panem Markiem Bednarzem na temat tego innowacyjnego produktu i jego różnych zastosowań.

Grzegorz Cendrowski: Panie Marku, kiedy powstała firma Windoormatic i jakie ma doświadczenie w branży stolarki, bo wiemy, że niebagatelne?
Marek Bednarz:  Firma Windoormatic powstała w 2016 r., a dokładnie 24 lutego 2016 r., czyli już ponad 6 lat temu. Zajmujemy się sprzedażą płyt purenitowych oraz produktów z Purenitu i materiałów podobnych, wytwarzamy m.in. podwaliny purenitowe do okien i drzwi. Działamy na bazie doświadczeń zebranych w mojej drugiej firmie pod nazwą Bemares Nowoczesne Okna i Drzwi, która działa w branży okien i drzwi już prawie 15 lat. Zawsze stawialiśmy sobie za cel wysoką jakość świadczonych usług, co pozwoliło nam przełożyć te doświadczenia na jakość naszych podwalin do okien i drzwi. Purenitem zainteresowaliśmy się poprzez wnikliwą obserwację rynku i analizą potrzeb w branży, a przede wszystkim z racji potrzeb wynikających z montażu coraz to większych i trudniejszych konstrukcji okienno-drzwiowych. Dużą inspiracją była dla Nas firma Internorm z Austrii, w której to podwaliny i listwy okienne z Purenitu są standardem od wielu lat.

Grzegorz Cendrowski: Co macie Państwo do zaoferowania, czego nie mają inne firmy w Polsce? Czy jest to produkcja, a może dystrybucja?
Marek Bednarz: Materiału bazowego pod nazwą Purenit nie produkujemy, jest to materiał importowany z Niemiec. My ten materiał przetwarzamy pod różnego rodzaju rozwiązania –  są to głównie listwy podparapetowe, podwaliny pod okna, drzwi czy bramy garażowe, ale też nietypowe konstrukcje, nadbudowy nadproży, pod konstrukcje do świetlików dachowych, a także wiele innych zastosowań w branży systemów fasadowych.

Grzegorz Cendrowski: Jak wygląda dystrybucja, a jak proces zamówień i od kogo są te zamówienia – od branży, od konsumentów?
Marek Bednarz: Odpowiadając na pytanie, do kogo kierujemy ofertę, są to w pierwszej kolejności klienci B2B, firmy montażowe, serwisowe i producenci stolarki okienno-drzwiowej itp. Okazjonalnie obsługujemy także klientów indywidualnych w zakresie nietypowych rozwiązań. Przykładem może być gorący temat, czyli podwaliny pod bramy garażowe.

Grzegorz Cendrowski: Czy świadczycie Państwo także doradztwo techniczne i inne formy wsparcia?
Marek Bednarz: Jeżeli chodzi o doradztwo, to świadczymy pełen pakiet usług doradczych. Pomagamy w doborze optymalnych rozwiązań, głównie dzięki zdobytemu doświadczeniu w firmie Bemares. Doskonale rozumiemy potrzeby naszych klientów, bo sami borykamy się z różnymi przypadkami montażowymi, przez co zdecydowanie łatwiej jest nam doradzić odpowiednie rozwiązanie.  

Grzegorz Cendrowski: Z perspektywy tych kilku lat, jakie zastosowanie mają rozwiązania na bazie Purenitu i czy zapotrzebowanie na nie rośnie? Czy przybywa także konkurencji?
Marek Bednarz: Na pewno rośnie, ostatnie 2-3 lata pokazują to dobitnie. Zainteresowanie i oczywiście sprzedaż z każdym miesiącem jest coraz większa. Purenit® jest materiałem funkcjonalnym na bazie sztywnej pianki poliuretanowej o dużej termoizolacyjności. Właściwości Purenitu śmiało można określić jako rewelacyjne, gdyż jest to materiał lekki i energooszczędny. Jest także odporny na wilgoć i wyśmienicie sprawdza się w niekorzystnym, wilgotnym środowisku, a przy tym zachowuje swoją trwałość i gęstość. Ponadto bardzo dobrze radzi sobie ze zmiennymi temperaturami oraz czynnikami chemicznymi. Podwalina z Purenitu jest idealną alternatywą dla ciepłego parapetu i podobnych rozwiązań, dlatego przybywa coraz więcej firm, które zajmują się podobną tematyką.   

Grzegorz Cendrowski:. To czym się Państwo wyróżniacie?
Marek Bednarz: Na pewno wiedzą i doświadczeniem. Wiemy, czego potrzebuje potencjalny klient. Nie jest sztuką samo wyprodukowanie odpowiedniej podwaliny. Kluczową kwestią jest to, jak ją dobrze, szczelnie i trwale przymocować do okna czy drzwi. Jak to zrobić, w jakiej kolejności – czy przytwierdzić to do konstrukcji budynku, czy np. do konstrukcji okiennej. Są to zagadnienia techniczne, na które potrafimy odpowiedzieć i odpowiednio doradzić. Posiadamy również własny park maszyn, w tym urządzenie plotujące CNC, co pozwala nam realizować bardzo śmiałe projekty naszych klientów. Odpowiednie maszyny w połączeniu z naszą wiedzą dają nam nieograniczone możliwości w działaniach z takim materiałem jak Purenit.  

Grzegorz Cendrowski: Czy te zagadnienia, nurtujące pytania są opisane na Państwa stronie internetowej. Czy taka strona istnieje, czy jest aktualizowana, uzupełniana o nowe możliwości? Czy można tam także dokonać wstępnej wyceny?
Marek Bednarz: Wiele ze w/w tematów osoby zainteresowane mogą znaleźć na naszej stronie internetowej: www.windoormatic.pl, gdzie dowiedzą się więcej na temat naszej oferty i stosowanych przez nas materiałów. Strona internetowa jest ciągle rozbudowywana i wzbogacana o nowe informacje. Aby dokonać wstępnej wyceny naszych rozwiązań, istnieją dwie drogi: pierwsza –  zapytanie kierowane drogą mailową, gdzie nasi doradcy prześlą aktualną ofertę, a w przypadku zapytań nietypowych przygotują indywidualną propozycję rozwiązania. Drugi sposób to zarejestrowanie się na naszej platformie dla partnerów B2B (www.zpurenitu.pl), gdzie można dokonać wstępnej wyceny oraz złożyć zamówienie. Platforma B2B zdecydowanie przyspiesza i usprawnia jakość obsługi naszych partnerów biznesowych, a także daje znacznie szerszy zakres wiedzy i informacji.

Grzegorz Cendrowski:. Purenit jest dobry na wszystko – można by rzec, ale dlaczego dobry, profesjonalny montaż okien, drzwi, bram czy rolet ma takie znaczenie? Dlaczego warto stosować nowe, nowatorskie rozwiązania montażowe?
Marek Bednarz: Zarówno Purenit, jak i materiały o właściwościach bardzo zbliżonych do niego, na pewno nie są lekiem na wszelkie zło. Za to zdecydowanie ułatwiają i usprawniają prace montażowe. Prawidłowy i profesjonalny montaż okien czy drzwi będzie zawsze kluczem do zadowolenia klienta – nawet najlepsze okno czy drzwi zamontowane wadliwie mogą być przyczyną wielu sytuacji reklamacyjnych dla sprzedawcy i powodem do niezadowolenia dla klienta końcowego.

Inspiracją dla nas były obserwacje różnych zgłoszeń reklamacyjnych, również u nas, oraz rozmowy z kolegami z branży – w wielu przypadkach problemy były podobne. Obserwowaliśmy też różne rozwiązania podwalin okiennych i drzwiowych. W każdym z tych przypadków dostrzegaliśmy pewne niedoskonałości. Najwięcej problemów pojawiało się na styku dolnej ramy z parapetem lub przy połączeniu z tarasem. Co ciekawe, te problemy nie zawsze objawiały się zaraz po montażu, a dopiero po dwóch, trzech sezonach użytkowania okien.

Wynikało to z tego, że przy nieprawidłowym uszczelnieniu i wadliwym podparciu konstrukcji pojawiały się z biegiem czasu tzw. przewiewy, mostki termiczne etc. Nierzadko pierwsze problemy ujawniały się już wraz z nadejściem chłodniejszych, jesiennych dni. Szukaliśmy skutecznego rozwiązania. Zresztą nie tylko my, ale cała nasza branża. Zaczęły pojawiać się produkty typu „ciepły parapet”, „ciepła” podwalina itd. Newralgiczne miejsce to przede wszystkim wspomniana już przestrzeń wokół parapetów i tarasu. Różne wspomniane rozwiązania zdają egzamin przy mniejszych i lżejszych oknach. Dziś wiemy, że ciężkie pakiety szybowe i duże gabaryty okienne wymagają zupełnie innego, innowacyjnego podejścia i rozwiązania. Purenit, oprócz tego, że jest materiałem ciepłym, jest też nienasiąkliwy dla wody i bardzo wytrzymały na obciążenia. Ponadto umożliwia klejenie do siebie różnych materiałów montażowych i nie tylko. To jego niewątpliwe zalety i stąd coraz powszechniejsze zastosowanie. Inne rozwiązania np. stryrodurowe czy styropianowe mają swoje mankamenty, szczególnie w przypadkach nierównych powierzchni z czasem pojawia się problem klinowania czy rozszczelnienia połączenia.

Profesjonalny montaż to profesjonalne połączenie montażu mechanicznego z prawidłowym uszczelnieniem po obwodzie oraz odpowiednie podparcie – a tutaj Purenit jest bezkonkurencyjny.

Aleksandra Kanderska: Czy można montować okno z wcześniej przymocowaną belką montażową z Purenitu? Czy to pomaga np. producentom w skompletowaniu gotowych wyrobów, okien etc.?
Marek Bednarz:  Zdecydowanie listwy czy podwaliny z Purenitu można mocować wcześniej do ramy okna czy progu drzwi i dopiero montować. Można dokonać takiej prefabrykacji jeszcze na linii produkcyjnej czy na terenie magazynu przed wyjazdem na montaż. Jest to ułatwienie dla montażystów oraz przewaga konkurencyjna w postaci optymalizacji czasu prac montażowych. Są jednak niuanse, dotyczące np. grubości przytwierdzanych podwalin, maksymalnej wysokości okna (np. okna przesuwne HS). Gabaryty, maksymalny ciężar, pakowanie i transport to już kwestia dla logistyków i transportowców. Wszystko jest do ustalenia i zoptymalizowania. Warto jednak pamiętać, że to właśnie naszą rolą jest podpowiedzieć, doradzić i znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Grzegorz Cendrowski: Jeszcze dopytam o firmę Windoormatic. Co dodatkowo ma w swojej ofercie?
Marek Bednarz: Oprócz podwalin i listew podparapetowych wykonujemy także świetliki dachowe, nietypowe podkonstrukcje. Mamy też w ofercie skrzynie nadprożowe. Purenit jest idealny do solidnej zabudowy przestrzeni w nadprożu – wypełnia, izoluje, usztywnia, pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Ponadto mamy kompletną ofertę materiałów do montażu okien, dlatego możemy obsłużyć naszych klientów kompleksowo.

Grzegorz Cendrowski:  Purenit znajduje coraz szersze zastosowanie w montażu bram garażowych, prawda?
Marek Bednarz: Tak, dokładnie. Problem styku wylewki w garażu z podjazdem jest powszechnie znany – brak odpowiedniej izolacji wilgociowej i termicznej. W sukurs przychodzi właśnie Purenit, który oddziela to, co wewnątrz garażu np. płytki od tego, co na zewnątrz np. płyty betonowe czy kostkę brukową. Przegroda o gr. 5-6 cm to naprawdę świetne rozwiązanie, eliminuje np. podciąganie wilgoci oraz wychładzanie części garażowej w okolicy płaszcza bramy, przez co taka odpowiednio zrobiona przegroda zapobiega np. kruszeniu wylewki, odklejaniu się płytek czy zwyczajnie przemarzaniu, co w dzisiejszych czasach, w których garaż jest coraz częściej pomieszczeniem ogrzewanym, ma znaczenie i wpływ na nasze rachunki za gaz czy energię elektryczną.  

Aleksandra Kanderska: Jaki jest czas realizacji zamówień na podwaliny? Czy wysyłka jest realizowana w dowolne miejsce w Polce?
Marek Bednarz: Standardowo jest to 10 dni roboczych, a w przypadku podwalin do bram garażowych nawet 5 dni roboczych. Nietypowe i skomplikowane realizacje wymagają więcej czasu i są to ustalenia indywidualne. Wysyłamy w dowolne miejsce w Polsce i UE spedycją lub kurierem. Natomiast doskonale rozumiemy sytuacje awaryjne na montażu, dlatego też w wyjątkowych sytuacjach pomagamy w trybie „od ręki” 

Grzegorz Cendrowski: Jakie są plany rozwoju firmy, produktów i rozwiązań oferowanych przez Pana firmę Windoormatic?
Marek Bednarz: Aktualnie przymierzamy się do poszukiwania gruntów pod budowę większej hali produkcyjno-magazynowej. W najbliższych latach planujemy wejście na rynki zachodnie (Austria, Niemcy) z gotowym już produktem do okien i drzwi w postaci odpowiednich podwalin. Chcemy również jeszcze lepiej wykorzystać potencjał rynku, w szczególności u producentów okien i drzwi. Wymagane jest bowiem nieco inne podejście biznesowe niż w przypadku współpracy z firmami montażowymi. Ponadto będziemy wprowadzać także inne materiały do produkcji podwalin, aby być jak najbardziej atrakcyjnym dostawcą dla naszych klientów z szerokim wachlarzem rozwiązań.

Grzegorz Cendrowski: Już na koniec naszego wywiadu w kilku żołnierskich słowach, a właściwie jednym zdaniem – Windoormatic to…
Marek Bednarz: Wszystko z Purenitu i nie tylko dla branży stolarki budowlanej.

Grzegorz Cendrowski: i Aleksdandra Kanderska: Dziękujemy za rozmowę.

Więcej informacji na temat produktów oraz kontakt z ekspertem: www.windoormatic.pl/kontakt

 

Przeczytaj także

Yawal szyje na miarę rozwiązania dla swoich klientów

  Vetrex rozszerzył swoją dotychczasową ofertę drzwi tarasowych podnoszono-przesuwnych o model vetrex Alu Slide na profilach aluminiowych. Nowy produkt wykonywany jest na systemie DP 180 Primeview od Yawal. Wprowadzone na rynek drzwi Vetrex Alu Slide pozwolą klientom i architektom na...

Yawal podnosi wysoko poprzeczkę projektem Ypsos.

Jesteśmy firmą rodzinną i od ponad 30 lat tworzymy polskie aluminiowe systemy architektoniczne dla budownictwa o wysokich oczekiwaniach. Dlatego z nieskrywaną radością witamy w rodzinie YAWAL nową organizację o dźwięcznej nazwie YPSOS (z j.grec. ypsos = wysoki). Ypsos to inicjatywa...

Nasi partnerzy