Branżowy portal stolarki budowlanej
nowości – inspiracje - prawo - edukacja

Prez-Met przyspiesza z innowacyjnymi maszynami

2021-05-12 | Autor: Stolarkavip
Źródło: Stolarkavip

Polska myśl, Światowa jakość i Pasja tworzenia czyli...

Prezes Zarządu spółki Prez-Met Marek Klimek (na zdjęciu obok) spotkał się w formule online z naszą redaktor Aleksandrą Kanderską aby porozmawiać o bieżącej sytuacji oraz planach na najbliższą przyszłość.

Spółka Prez-Met to polska firma konstrukcyjna i uznany producent maszyn do produkcji stolarki otworowej z PVC oraz Aluminium. Firma z ponad 25 letnim doświadczeniem w branży. Właściciel kilkunastu patentów oraz laureat wielu nagród i wyróżnień. W 2020 r firma została laureatem programu Innowacyjne Rozwiązania Branży Stolarki. Nagrodzona została wówczas Zgrzewarka czterogłowicowa ZGP 760 zgrzewająca w technologii bezwypływkowej Precision Line.

A.K. Panie Prezesie, skąd pomysł na maszyny do stolarki PVC oraz aluminium?

M.K. Firma Prez-Met jest firmą rodzinną. Założona została przez mojego ojca w 1967 roku. Początkowo produkowaliśmy drobny sprzęt agd aby zapełnić „ówczesne” luki na rynku. Po skończeniu studiów (Politechnika Częstochowska Wydział Budowy Maszyn – redakcja) postanowiłem zmienić charakter działalności. Początkowo projektowaliśmy i produkowaliśmy formy wtryskowe. Jednocześnie dostawałem sygnały, że dynamicznie rozwijająca się branża stolarki otworowej z PVC i aluminium ma problemy z produkcją, co było po prostu spowodowane bardzo odległymi terminami na dostawę maszyn do produkcji.  Zaczęło się od wyprodukowania jednej, prostej maszyny na zamówienie i tak do dnia dzisiejszego trwa nasza przygoda z branżą. Dziś produkujemy zaawansowane technicznie maszyny, które nie tylko dorównują, ale nie jednokrotnie przewyższają rozwiązania zachodniej konkurencji.

A.K. Co Państwo jako polska firma wnoszą do branży producentów stolarki otworowej?

M.K. (chwila zastanowienia) Zacznę od tego, że naszą misją jest dostarczenie naszym Partnerom biznesowym wysoko zaawansowanych technologicznie maszyn oraz zapewnienie wykwalifikowanej opieki serwisowej. Komponenty, z których konstruujemy nasze maszyny pochodzą od światowych liderów. Współpracujemy z takimi firmami jak Beckhoff, Festo, Ifm, ScheinderElectric czy Sick. Ciągle doskonalimy nasze umiejętności, w naszym działaniu staramy się dążyć do perfekcji. Zgodnie z naszą wizją   pasja tworzenia, innowacja oraz absolutne zaangażowanie cechuje nas w podejściu do powierzonych zadań. Na pewno wyróżnia nas nieszablonowe podejście zarówno w prowadzeniu procesu sprzedaży, serwisu czy produkcji maszyn. Staramy się wyzwania technologiczne rozwiązywać wspólnie, aby zawsze osiągać założone cele.

Wiele firm spoza branży dostrzega nasz potencjał i nasze możliwości kierując mnóstwo zapytań odnośnie rozwiązywania problemów produkcyjnych. Wnosimy również wiele opatentowanych, autorskich rozwiązań, których nie posiada zachodnia konkurencja.

A.K. Jak przedstawia się sytuacja firmy w dobie pandemii Covid 19?

M.K. Początkowo odczuliśmy skutki pandemii, które objawiły się wstrzymaniem realizacji dostaw czy zawieszeniem rozmów handlowych. Każdy z nas chyba obserwował rozwój sytuacji. Po kilku miesiącach sytuacja wróciła do normy. Nasi kontrahenci zwiększali produkcję, więc zaczęli rozwijać swoje parki maszynowe. W połowie roku 2020 mięliśmy podpisane umowy i zapełniony kalendarz produkcji do końca IQ 2021. Oczywiście z pokorą obserwuję zmieniającą się rzeczywistość, ponieważ nikt nie wie co przyniesie jutro.

A.K. W roku 2020 zostali Państwo laureatem programu Innowacyjne Rozwiązania Branży Stolarki Otworowej? Jak ta nagroda wpłynęła na Państwa sprzedaż?

M.K. Technologię Precision Line (zgrzewanie bezwypływkowe przy użyciu noży formujących wypływkę – redakcja) zastosowaną z zgrzewarce czterogłowicowej ZGP 760 opatentowaliśmy w 2016 roku. Zawsze z ostrożnością patrzymy na naszą „pierwszą euforię”. Testy, testy jeszcze raz testy. Symulacje komputerowe czy projekty 3d to jedno, ale wszystko weryfikuje rzeczywistość produkcyjna. Testowo postawiliśmy prototyp maszyny u jednego z naszych Partnerów i uruchomiliśmy próbną produkcję. Dopiero po wykonaniu tysięcy zgrzewów zaczęliśmy szerzej reklamować nasze rozwiązanie w branży. Rynek bardzo ostrożnie obserwował nasz sukces. W zasadzie, kiedy producenci przekonali się do naszej maszyny, przyszła pandemia (uśmiech). Jeszcze przed wprowadzeniem obostrzeń zorganizowaliśmy pokazy i muszę stwierdzić, że praktycznie każdy odwiedzający złożył zamówienie. Uważam, to za duży sukces. Nagroda mocno wypromowała naszą firmę oraz nasze maszyny.

A.K. Jakie macie Państwo plany na najbliższą przyszłość? Czy zaskoczycie ponownie branżę jak było w przypadku Precision Line i ZGP 760?

Marek Klimek. W chwili obecnej jesteśmy na półmetku prac projektowych centrum obróbczego na pociętym elemencie, które będzie zawierało autorskie rozwiązania. Jak już wyżej wspominałem z pokorą podchodzę do sukcesów, z tego powodu szerzej zaprezentujemy nasze rozwiązanie po przeprowadzeniu odpowiedniej liczby testów oraz próbnej produkcji.

Aleksandra Kanderska. Dziękuję za rozmowę.

Przeczytaj także

Zrównoważone rozwiązania od Deceuninck na targach Fensterbau Frontale 2024

W Norymberdze, co dwa lata odbywają się targi Fensterbau Frontale – najważniejsze międzynarodowe wydarzenie dla branży drzwi, okien oraz fasad. Tegoroczna edycja była doskonałą okazją, by spotkać przedstawicieli branży i ekspertów z całej Europy. Na terenie Nürnberg Messe pojawiło się...

Polska stolarka eksportem stoi - Laureaci

W Polsce mamy wielu producentów okien, drzwi, bram i osłon o dużym potencjale eksportowym. Rocznie z taśm produkcyjnych zjeżdża ponad 20 milionów sztuk stolarki budowlanej, z czego prawie 70 proc. wysyłanych jest za granicę. Firmy te mają duże doświadczenie w...

Nasi partnerzy