Branżowy portal stolarki budowlanej
nowości – inspiracje - prawo - edukacja

Ogrody zimowe na każdą porę roku. Almont System.

2021-05-29 | Autor: Stolarkavip
Źródło: Stolarkavip

Pierwsze ogrody zimowe, nazywane także oranżerią, datowane są na początek szesnastego wieku. Najczęściej były wykorzystywane tylko do hodowli roślin, owoców, w tym także przechowywania roślin w okresie zimowym. Dopiero mniej więcej przed 25 lat wstecz odkryto je na nowo, że ogród zimowy może się stać dodatkową powierzchnią mieszkalną – prawdziwą oazą spokoju w świecie, który pędzi przed siebie na oślep...Wywiad z właścicielem, panem Mirosławem Koziołkiem przeprowadza Grzegorz Cendrowski ze  Stolarka VIP.

 G.C. Almont Systemy to firma z tradycją, ile lat istnieje na rynku, co produkuje, co poleca?

M.K. Działamy na rynku polskim oraz europejskim od 1998 roku, czyli na dzień dzisiejszy będą to już 22 lata. Od 2000 roku zaczęliśmy współpracę z firmą TS-aluminium z Niemiec i na bazie ich systemów rozpoczęliśmy produkcję ogrodów zimowych i zadaszeń tarasów. Jest to nasz podstawowy produkt, w którym specjalizujemy się już od 16 lat.

G.C. Ogrody zimowe – co to tak naprawdę jest i co warto o nich wiedzieć?

M.K. Jest to szeroki temat, o którym można opowiadać godzinami oraz napisać kilka grubych książek. Przez lata działalności w produkcji i montażu naszych ogrodów zimowych zebraliśmy ogromne doświadczenie i wiedzę.

Produkujemy ogrody zimowe w różnych wersjach oraz kształtach dostosowanych do oczekiwań odbiorców. Marzenia są tak różne, że zdarzało się nam montować konstrukcje, zarówno na apartamentowcach na 6 piętrze, jak i w suterynach, gdzie wystaje w zasadzie tylko dach oraz fragmenty ścian bocznych i przedniej. Co warto wiedzieć? Tylko jedno: jaki efekt chce się uzyskać przez zakupienie konstrukcji i do czego ma ona służyć.

Reszta leży już po naszej stronie, wraz z wykonaniem projektu i doradzeniem optymalnej dla użytkownika wersji kształtu i funkcji ścian, a następnie wyprodukowaniem i zamontowaniem ogrodu zimowego na miejscu przeznaczenia.

G.C. Szukamy komfortu, szukamy wypoczynku, szukamy wyciszenia i to przez cały rok. Czy ogród zimowy rzeczywiście to zapewnia?

M.K. Jeśli przyjmiemy, że komfortem będzie wypoczynek i relaks o każdej porze dnia we własnym ogrodzie zimowym pełnym światła, zieleni, to tak. Mamy to przez cały rok na wyciągnięcie ręki, nie wyjeżdżając w dalekie kraje.

Jednak pod warunkiem, że będzie to dobrze zaprojektowana konstrukcja, o odpowiednich parametrach cieplnych, o przemyślanym systemie wentylacji i zacieniania wnętrza w lecie oraz dogrzewania w zimie podczas znacznych spadków temperatur i braku słońca.

G.C. Jeżeli już ktoś planuje ogród zimowy, to od czego trzeba zacząć, czy warto o tym pomyśleć już na etapie budowy domu?

M/K. Warto na pewno zaplanować taką inwestycję w trakcie budowy, a najlepiej już podczas planowania obiektu. Jest to czas, gdzie każde prace budowlane będą tańsze i łatwiejsze do wykonania, a wjazd brygad budowlanych wykonujących płytę fundamentową nie będzie armagedonem dla mieszkańców.

G.C. Wszystko jest ważne, ale – jak to mówią – liczy się cena. Ile więc kosztuje przykładowy ogród zimowy, np. taki (elegancki) o powierzchni 25 m2, oczywiście całoroczny, kompletny?

M.K. Pytanie, co to znaczy „kompletne”? Kupując samochód, handlowiec pyta, czy chcemy dobrze doposażone auto, czy też rezygnujemy z czegoś, aby pojazd był tańszy. Możemy kupić tzw. „golca” lub taki sam model „full” wyposażony, czyli kompletny i piękny. Jeden i drugi będzie do użytkowania.

Będzie tak samo jeździł, z tą jednak różnicą, że komfort użytkowania będzie inny. To samo dotyczy ogrodów zimowych. Można wykonać konstrukcje na systemach o szerokości od 60 mm do 120 mm, z szybami 1-komorowymi 2–komorowymi lub 3-komorowymi. Można zastosować drzwi harmonijkowe, uchylno-przesuwane, podnoszono-przesuwane, rozwieralno-uchylne. Można dodać do niektórych z nich napędy elektryczne i sterowanie pilotem, Tahomą. Ogrody zimowe mogą posiadać przeróżne konfiguracje. Dlatego właśnie jest potrzebny doradca, który zoptymalizuje te warianty i pomoże wybrać użytkownikowi najbardziej rozsądny z nich. Taki wariant, który spełni marzenia zamawiającego, a jednocześnie nie opustoszy do końca konta bankowego. Z doświadczenia można założyć cenę m2 konstrukcji od 1300 do 1800 zł za sumaryczną powierzchnię dachu i ścian konstrukcji. Taniej? To może lepiej kupić wycieczkę do egzotycznego kraju i mile ją wspominać, niż męczyć się z reklamacją i brakiem reakcji ze strony firmy, która wykonała konstrukcję po kosztach. Jest dobre powiedzenie, które brzmi: „dłużej pamięta się jakość wykonania niż cenę”.

G.C.  Dlaczego ogrody zimowe będą (pewnie już są) coraz bardziej modne?

M.K. Odpowiedź jest bardzo prosta. Od wielu lat spędzamy wakacje w miejscach pełnych słońca, zieleni, kwiatów i chcemy je przedłużyć po powrocie. Posiadając ogród zimowy, mamy te marzenia „pod ręką”, na tarasie własnego domu lub mieszkania przez 365 dni w roku. Ważne jest również, że w pobliżu stoi nasza lodówka, barek, bezpłatny nocleg we własnym łóżku oraz – co najważniejsze – brak stresu związanego z wyjazdami i powrotami.

G.C. Almont Systemy tworzy (produkuje) ogrody zimowe, czy poszukuje partnerów do współpracy? Jak zamierza poszerzać rynek zbytu?

M.K. Nasz rynek zbytu to cala Polska, kraje UE oraz Norwegia i Szwajcaria. W każdym z tych miejsc mamy nasze realizacje. Szukamy partnerów do odbioru ogrodów zimowych, zadaszeń tarasów, carportów inaczej zwanych wiatami na samochód oraz innych konstrukcji ze szkła i aluminium w Europie oraz poza nią, ponieważ świat czeka na ogrody zimowe i każdy powinien je posiadać. Tylko nie każdy jeszcze o tym wie. Naszym celem jest sprawienie, aby uśmiech stał się codziennym widokiem na twarzach ludzi odpoczywających we własnych ogrodach zimowych, a słoneczne witaminy były dostępne przez cały rok.

Nasze motto brzmi: Ogrody zimowe Almont to Styl - Jakość - Prestiż    

Dziękuję za rozmowę.

Przeczytaj także

Branża stolarki drewnianej na rozdrożu

Kolejna firm z branży okien drewnianych kończy swoją działalność. Tym razem jednak jest to firma zagraniczna. Warto wiedzieć dlaczego tak się dzieje i jakie są prognozy dla rynku stolarki w Polsce. Co się do tego przyczynia, że poważni gracze na...

Gospodarka jest kluczowa do rozwoju kraju, firmy, osoby

Aby z sukcesem eksportować swój produkt, trzeba zbudować własną markę. Bez tego nie da się zdobyć odpowiednio dużej marży na światowych rynkach. Dlatego trzeba wspierać w tym polskich przedsiębiorców. Kiedy w 1992 roku zakładałem Selenę, nasza marka Tytan istniała już...

Nasi partnerzy