Menu
Leica: Mierzymy precyzyjnie i profesjonalnie. Wywiad!
Wszystko w branży stolarki ma znaczenie. Montaż jest bardzo ważny, ale pomiar otworów okiennych, drzwiowych czy fasadowych jest chyba najważniejszy. Nie ma dobrego pomiaru bez sprzętu, który nie tylko mierzy profesjonalnie, ale także skanuje, oblicza, przekazuje gotowe dane on-line, a nawet podpowiada rozwiązania. Firma, z którą mamy przyjemność współpracować w programie „Rekomendowane Salony Okien i Drzwi” i innych wydarzeniach branżowych, takich jak Konwenty Stolarki i Warsztaty, należy do absolutnej elity w pomiarach. Jest to przysłowiowy Mercedes. Jej oferta została tak skrojona dla naszej branży, żeby każdy klient mógł znaleźć coś dla siebie, a w miarę potrzeb udoskonalać swoje zasoby o urządzenia pomiarowe. Mamy przyjemność rozmawiać z panem Karolem Orzechowskim, dyrektorem ds. marketingu firmy Leica GeoSystsms. Wywiad przeprowadził Grzegorz Cendrowski, Stolarka VIP.
Grzegorz Cendrowski: Historia powstania firmy Leica. Najpierw powstał Instytut optyczny w Wetzlar. To było kiedyś, a jak prezentuje się firma dzisiaj, w XXI wieku?
Karol Orzechowski: Początki Leica Geosystems sięgają 200 lat wstecz wraz z założeniem firmy Kern & Co w 1819 roku. Nieco ponad 100 lat później, w małej, pustej fabryce włókienniczej w Heerbrugg Heinrich Wild zajął się rozwojem T2, pierwszego na świecie prawdziwie przenośnego teodolitu optyczno-mechanicznego, a tym samym zbudował podstawę nowoczesnej geodezji. XXI wiek to stały rozwój firmy w oparciu o pragnienie innowacji, w połączeniu z poczuciem przedsiębiorczości i niezachwianym poświęceniem dla jakości. Do dzisiaj siedziba firmy mieści się w tym samym miejscu w Heerbrug, gdzie rozbudowujemy i unowocześniamy swoją fabrykę i ośrodki badawcze. W 2021 roku obchodziliśmy 100-lecie założenia firmy, która pod marką Leica Geosystems działa od 1990 roku.
Grzegorz Cendrowski: Od ilu lat firma Leica działa w Polsce? Czy macie centrum szkoleniowe, sieć?
Karol Orzechowski: Firma Leica Geosystems w Polsce jako spółka / tzw. Selling Unit działa od 2005 roku. Wcześniej nasze rozwiązania były oferowane tylko przez dystrybutorów. Obecnie posiadamy siedziby w Warszawie i Tychach, gdzie znajduje się oddział naszego Autoryzowanego Centrum Serwisowego. Sprzedaż odbywa się zarówno przez naszych Inżynierów Sprzedaży (sprzedaż dla geodezji i budownictwa ciężkiego), jak i przez sieć dystrybucji (rozwiązania dla budownictwa).
Grzegorz Cendrowski: Pomiary pomiarom nie równe, czyli jakim sprzętem trzeba dysponować, żeby było dobrze, szybko, precyzyjnie i profesjonalnie?
Karol Orzechowski:Naszym zdaniem. Gdy myśli się o precyzyjnych i profesjonalnych rozwiązaniach, które mają dostarczyć wiarygodnych pomiarów, nie ma lepszych instrumentów od tych produkowanych przez naszą firmę. Leica Geosystems dostarcza produkty pomiarowe dla każdego i na każdy etap budowy – zarówno dla początkujących adeptów budownictwa, jak i dla profesjonalistów, którzy wymagają najdokładniejszych i wiarygodnych pomiarów.
Grzegorz Cendrowski: Dlaczego pomiar jest tak istotny dla dobrego, właściwego wykonania prac związanych np. z montażem fasad, okien, drzwi etc.?
Karol Orzechowski: Istotą dobrego pomiaru jest dokładność, czas i pieniądze. Dokładność i precyzja pomiaru to mniej materiałów zużywanych na budowie, mniej problemów z wykonaniem i montażem stolarki czy wykonywaniem fasad.
Czasu wykonawca zazwyczaj ma za mało, a wówczas pojawia się pośpiech i błędy. Rozwiązania Leica Geosystems pozwalają skrócić czas pomiarów na budowie, przy jednoczesnym zmaksymalizowaniu ich dokładności. Bo przecież taśma czy miarka nie są ani wygodnymi, ani dokładnymi narzędziami, a pomiar laserem jest niebywale precyzyjny i szybki.
Z kolei pochodną czasu są pieniądze. Wykorzystując nasze rozwiązania, pojawia się więcej czasu na pomiary na innych inwestycjach. Nie trzeba już wracać na budowę, aby coś domierzyć, dzięki czemu oszczędzamy czas, zarówno swój, jak i pracowników.
Grzegorz Cendrowski: Podczas 31. Konwentu Stolarki VIP mieliśmy przyjemność nagrodzić jedno z państwa urządzeń pomiarowych, czyli Dalmierz laserowy 3D Leica Disto S910 w programie „Innowacyjne Rozwiązania Branży Stolarki”. To naprawdę znakomite urządzenie, ale wiemy, że jest nowe i w dodatku tajemnicze, bo czarne. Co to jest?
Karol Orzechowski: Leica Geosystems jako pierwsza, w 1993 roku, wprowadziła na rynek dalmierz laserowy pod marką DISTO. W rodzinie DISTO oferujemy szereg modeli, które mają różne możliwości i funkcjonalności. Najbardziej zaawansowanym ręcznym dalmierzem laserowym jest Leica Disto S910, który został uhonorowany nagrodą w programie. I w sumie nas to nie dziwi, bo to prawdziwy król wśród dalmierzy, który wraz z innym instrumentem pomiarowym Leica 3D DISTO jest podstawą działalności pomiarowej w branży stolarki.
W ostatnim czasie wprowadziliśmy na rynek kilka rozwiązań pomiarowych, które w naszej opinii zawojują branżę. Mówię tu o Leica BLK3D i BLK360. BLK360 to skaner laserowy, który w szybki sposób inwentaryzuje pomieszczenia i fasady, przenosząc rzeczywistość do postaci chmury punktów. Z kolei BLK3D to innowacyjne rozwiązanie, za pomocą którego wszelkie pomiary możemy wykonać ze zdjęć, które to urządzenie wykonuje. Podstawą funkcjonowania BLK3D jest fotogrametria, która w połączeniu z pomiarem laserowym daje niezwykle szybkie i wiarygodne wyniki.
Grzegorz Cendrowski: Ten państwa sprzęt wymaga naprawdę wiedzy i szkolenia, żeby go maksymalnie wykorzystać, prawda? Jeżeli tak, to na co może liczyć od państwa taki potencjalny nabywca urządzeń Leica?
Karol Orzechowski: Nasi klienci to prawdziwi eksperci i profesjonaliści. Z każdym urządzeniem oferowanym przez naszą firmę są w stanie poradzić sobie sami, gdyż już na etapie projektowania urządzeń stawiamy przede wszystkim na użyteczność i przyjazność użytkowania. Oczywiście poza instrukcją obsługi dostarczaną z produktem, klienci mogą liczyć na naszą pomoc przy wdrożeniu, zwłaszcza jeśli chodzi o te bardziej zaawansowane instrumenty. Tu klient nie zostaje pozostawiony sam sobie i może liczyć zarówno na naszych dystrybutorów, jak i inżynierów sprzedaży czy wsparcia technicznego.
A jeśli z jakichś powodów coś produktowi się przydarzy i przestanie działać, nasze Autoryzowane Centrum Serwisowe również pomoże – produkty naszych klientów serwisowane są w Polsce i nie krążą po świecie.
Grzegorz Cendrowski: Branża stolarki okiennej to biurowce, hotele, bloki, ale także – a może przede wszystkim – domy jednorodzinne. Jakim sprzętem trzeba dysponować, żeby być profesjonalnym pomiarowcem, oczywiście po przeszkoleniu?
Karol Orzechowski: Podstawą jest dalmierz laserowy – w naszej opinii bez tego urządzenia nie ma dokładnych pomiarów na budowie. DISTO S910 znajduje się na szczycie listy życzeń wielu specjalistów pomiarowych jako ten najbardziej zaawansowany ręczny dalmierz laserowy. Ale oczywiście, biorąc pod uwagę całą rodzinę dalmierzy oferowanych przez naszą firmę, każdy dobierze coś dla siebie. Jeśli chcemy wykonywać pomiary bardziej skomplikowane, dużych oraz nieregularnych otworów okiennych, bez wykorzystania szablonów, a w dodatku czas nas nagli, to należałoby zastanowić się nad wyborem urządzenia Leica 3D DISTO lub skanera laserowego np. Leica BLK360.
Grzegorz Cendrowski: Dziś w dobie ciągłego pośpiechu, ale także powszechnej informatyzacji i przekazu danych w ułamku sekundy, potrzebne są urządzenia, które niemalże same mierzą, same obliczają, same korygują błędy i same przekazują gotowe dane np. do komputera. Czy tak faktycznie jest?
Karol Orzechowski: Podstawą działania nawet najbardziej zaawansowanego instrumentu jest człowiek. Nasze rozwiązania mają za zadanie dostarczyć dokładnych i wiarygodnych danych, szybciej i łatwiej. Już pomiar dalmierzem może przynieść znaczącą oszczędność czasu – pomiar w sekundę, zapisywanie wyników do pamięci dalmierza w postaci dxf, zamiast do szkicownika, to kolejna oszczędność czasu. Skomplikowane obliczenia to nawet dla tego typu urządzeń pestka – pod warunkiem, że używamy ich z głową.
W przypadku bardziej zaawansowanych rozwiązań, jak BLK3D czy BLK360, proces roboczy na budowie zostaje maksymalnie zminimalizowany. Pomiar zajmuje zaledwie kilka minut. Za to ilość danych do przetworzenia jest nieporównywalna do tradycyjnych metod, wręcz gigantyczna, przy czym nasze oprogramowanie pomaga je obrobić w możliwie najkrótszym czasie.
Myślę, że jeszcze dużo wody upłynie w Wiśle, zanim rola i waga „pomiarowego” zostanie zminimalizowana, a proces w pełni zautomatyzowany.
Grzegorz Cendrowski: W czym, jak i gdzie możecie pomóc naszej branży w doborze właściwego sprzętu do pomiarów, odpowiedniej wiedzy i nabrania doświadczenia? Tego oczekują salony, monterzy, serwisanci, kosztorysanci, etc.
Karol Orzechowski: Nasi doradcy i dystrybutorzy są przygotowani, aby dostarczyć wiedzy i doradzić, jaki instrument pomiarowy dobrać do codziennych zadań branży. Naszymi atutami, poza technologią i precyzją pomiarów produktów, jest stałe dążenie do pogłębiania wiedzy oraz długofalowe relacje z klientami. Uczestniczymy w konwentach i spotkaniach również po to, aby zgłębiać realia pracy naszych klientów i dostosowywać ofertę do ich potrzeb, a nasze relacje nie kończą się na fakturze.
Wiemy, że branża potrzebuje nowoczesnych i efektywnych rozwiązań, ułatwiających codzienną pracę na budowach i rozwiązywanie problemów, które mają przyczyniać się do rozwoju biznesów naszych klientów. Razem z nami i naszymi rozwiązaniami pomiar staje się prostszy i dokładniejszy.
Grzegorz Cendrowski: Dosłownie jednym zdaniem, LEICA to …
Karol Orzechowski:Leica Geosystems to ludzie, którym można zaufać oraz najnowocześniejsze rozwiązania, dostarczające wiarygodnych i dokładnych wyników pomiarów na każdym etapie budowy.
Więcej informacji na temat produktów oraz kontakt z ekspertem: www.leica-geosystems.com/pl-pl/