Branżowy portal stolarki budowlanej

Rynek okien drewnianych i maszyny do ich produkcji - wywiad

2020-01-27 | Autor: GC
Źródło: ITA

Zachęcam do przeczytania wywiadu, który pozwala zajrzeć za kulisy rynku okien drewnianych oraz najnowszych maszyn do ich produkcji. W rozmowie z Andrzejem Głuchowskim z firmy ITA poznajemy nie tylko prognozy rozwoju branży, ale także innowacje, które zmieniają sposób pracy producentów okien i drzwi. Odkryj, jakie nowoczesne rozwiązania zyskały największe uznanie oraz dlaczego Polska staje się liderem eksportu okien drewnianych do całej Europy. To doskonała okazja, by poznać kluczowe trendy i przyszłość branży stolarki otworowej!

Grzegorz Cendrowski: Jaki był ubiegły rok dla firmy ITA? Jakie maszyny i urządzenia cieszyły się największym zainteresowaniem?
Andrzej Głuchowski: Kolejny korzystny rok sprzedażowy. Nadal obserwuję tendencję rozwoju w branży okien i drzwi. Sprzedajemy przede wszystkim maszyny czołowych firm włoskich, m.in. marki Masterwood, Saomad, Finiture, Neomec. Są to urządzenia wysoko wyspecjalizowane pracujące w branży meblarskiej i stolarki otworowej. Tendencją jest dążenie do ograniczenia zatrudnienia i zwiększenia automatyzacji procesów produkcji. Maszyny tradycyjne tracą popularność.

Grzegorz Cendrowski: Rynek okien drewnianych w Europie ma się dobrze, a jak w Polsce. Czy prawdą jest, że większość tych okien wyjeżdża z Polski na eksport?

Andrzej Głuchowski: Nie znam danych makroregionalnych. Mogę zaobserwować tylko taką prawidłowość u odwiedzanych producentów okien. Zwiększa się ilość systemów narzędziowych przeznaczonych do produkcji okien drewnianych eksportowanych do Anglii, Francji, Belgii, Niemiec   a nawet do Włoch (to trudny rynek ze względu na wysokie wymagania jakościowe).

Grzegorz Cendrowski: Macie Państwo fantastyczny showroom czyli salon ekspozycyjny w siedzibie, w Krzach Dużych pod Warszawą. Czy często go odwiedzają państwa potencjalni klienci? Co mogą w nim zobaczyć?
Andrzej Głuchowski: Miło nam, że nasza ekspozycja jest dostrzegana przez naszych klientów. Znajdują się na niej nowoczesne maszyny dla meblarstwa. Nasz showroom łączy funkcję wystawy, szkolenia i praktycznych testów na maszynach. Zainteresowani maszynami naszej firmy mogą przyjechać z własnymi materiałami na próby.

Grzegorz Cendrowski: W roku ubiegłym zostaliście państwo laureatem programu IRBS – Innowacyjne Rozwiązania Branży Stolarki 2019. Co to były za maszyny i czy cieszą się ciągle zainteresowaniem?
Andrzej Głuchowski: Maszyna Woodpecker firmy Saomad: leader w nowoczesnych centrach do okien drewnianych, Lakiernia Finiture: lakierowanie okien i drzwi, Szlifierka Profilsand – zmniejszenie uciążliwości procesu szlifowania okien. Urządzenia te bardzo dobrze sprzedawały się w 2019 roku i mamy już poważne zamówienia na rok 2020, tak więc wciąż jesteśmy na ‘’topie’’.

Grzegorz Cendrowski: Czy ten rok, który się zaczął dobrze rokuje? Jakie są plany sprzedażowe i co będziecie państwo mieć nowego do zaoferowania producentom okien, drzwi i nie tylko?
Andrzej Głuchowski: Jesteśmy optymistami, wydaje nam się, że dobra koniunktura w dalszym ciągu się utrzyma. Przygotowaliśmy szereg niespodzianek dla naszych klientów. Są to najnowocześniejsze maszyny w bardzo atrakcyjnych cenach m.in. nowa gama maszyn Masterwood, nowa maszyna do obróbki ościeżnic regulowanych, automatyzacja załadunku i rozładunku, systemy RFID w obróbce i lakierowaniu.



Grzegorz Cendrowski: Panie Andrzeju, jakby miał Pan doradzać producentom, to czym powinni się sugerować przy wyborze maszyn do produkcji stolarki otworowej?
Andrzej Głuchowski: Potencjalni użytkownicy powinni zwrócić przy doborze maszyny uwagę na:

  • coraz większą ilość systemów okiennych występując na rynku (większa ilość narzędzi na maszynie i łatwość przestawiania)
  •  ułatwienia dla pracowników produkcji: zmniejszenie uciążliwości pracy, unikanie pomyłek i braków
  •  nowoczesny sposób zarządzania produkcją i zamówieniami w tym szybkością reakcji na zlecenia    klientów
  • dostępność referencji
  •  szybko dostępny serwis

Grzegorz Cendrowski: Mamy okazję Pana gościć na Konwentach Stolarki, które organizujemy. Najbliższy odbędzie się w Gniewie w dniach 27-28 lutego 2020r i mamy nadzieję, że również tym razem będzie Pan obecny? Dlaczego lubi Pan do nas przyjeżdżać?
Andrzej Głuchowski: Z przyjemnością biorę udział w Waszych spotkaniach z uwagi na profesjonalne wykłady, dobrą organizację i możliwość nawiązania ciekawych kontaktów biznesowych i towarzyskich. Brakuje mi natomiast spotkań poświęconych stolarce drewnianej.

Grzegorz Cendrowski: A  może tak jednym słowem, jednym zdaniem Firma ITA to……
Andrzej Głuchowski: ITA to twój sprawdzony  partner przy produkcji okien, drzwi i mebli

Więcej informacji na temat produktów oraz kontakt z ekspertem: www.ita.pl

Przeczytaj także

Pierwsze okna z ukryta klamką marki WICONA już na rynku

  WICONA, jeden z czołowych dostawców systemów aluminiowych przeznaczonych do   zrównoważonego budownictwa wprowadza na rynek pierwsze okna z ukrytą klamką. Premiera okna miała miejsce w czasie konferencji prasowej z okazji 70lecia marki 24 października w Warszawie.Wysokie parametry techniczne, więcej światła,...

Dumny Dekarz to brzmi interesująco

Akcja #DumnyDekarz nabiera rozpędu W maju, pod mecenatem Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, rozpoczął się ogólnopolski projekt na rzecz promocji dekarstwa w Polsce, zawodu dekarza oraz wykonujących go profesjonalistów. Misją projektu jest pokazanie, że dekarze to nie tylko profesjonaliści, ale przede wszystkim...

Nasi partnerzy