Menu
Nowe standardy w montażu okien: Innowacje i wyzwania przyszłości – rozmowa z Łukaszem Augustyniakiem z Tremco Illbruck
W najnowszym wywiadzie z Panem Łukaszem Augustyniakiem, Product & Marketing Manager Tremco Illbruck, poruszamy kwestie innowacji produktowych oraz wyzwań związanych z montażem stolarki otworowej. Pan Łukasz Augustyniak dzieli się również refleksjami na temat przyszłości branży i zdradza, jak firma Tremco Illbruck w przyszłości planuje rozwijać swoje produkty, aby spełniać coraz bardziej wymagające standardy rynku. Ta rozmowa nie tylko ukazuje, jak ważny jest prawidłowy montaż okien, ale także jak technologie Tremco Illbruck wyznaczają nowe standardy w budownictwie energooszczędnym.
Grzegorz Cendrowski: Illbruck to znacząca i rozpoznawalna marka w segmencie chemii budowlanej, ze szczególnym uwzględnieniem komponentów do montażu okien.
Łukasz Augustyniak (na zdjęciu obok): Marka Illbruck jest obecna na europejskim rynku uszczelniania, klejenia oraz izolowania w budownictwie od przeszło 70 lat. Na polski rynek dostarczamy kompletne rozwiązania uszczelniające oraz izolujące do złączy okien, drzwi oraz fasad od przeszło 24 lat.
Komponentami tychże rozwiązań są przede wszystkim: pianki poliuretanowe, kleje i uszczelniacze, membrany okienne oraz impregnowane taśmy rozprężne – sztandarowa gama wyrobów marki.
Grzegorz Cendrowski: Ruszyła nowa X edycja programu dla Ambasadorów. Jakie korzyści może przynieść uczestnictwo w tym programie? Kto może zostać Ambasadorem firmy Tremco Illbruck?
Łukasz Augustyniak: Ambasadorem Dobrego Montażu Okien może zostać salon sprzedaży okien, który przystąpi do programu partnerskiego Illbruck z zamiarem stosowania rozwiązania naszej marki, zgodnie z obowiązującymi wymaganiami dla montażu okien, uregulowanymi ministerialnym rozporządzeniem (szerzej: Czy pianka poliuretanowa uszczelnia? | Illbruck). Program stanowi promocję szczelnego montażu w kontrze jedynie do termicznego zaizolowania złącza z użyciem pianki poliuretanowej, co de facto stanowi montaż niekompletny, niespełniający wymogów rozporządzenia czy też wytycznych montażu RAL. Nawet najlepsze okno, lecz źle wbudowane, nie zapewnią parametrów, które sprzedawca w salonie okiennym przedkłada potencjalnemu nabywcy. Okno nie funkcjonuje bowiem jako samodzielny wyrób budowlany oparty o ścianę. Nabywa ono docelowych właściwości, kiedy zostaje zespolone montażem z bryłą budynku. Łatwo zatem zniweczyć parametry energooszczędnego okna za sprawą niewłaściwego montażu. Wiedzę i narzędzia do prawidłowego zrealizowania zadania dostarczamy w ramach programu. W jego X edycji będziemy kładli szczególny akcent na pokazywanie potencjalnym inwestorom owoców „wspólnej” (słowo klucz) pracy. Będziemy promowali w nim przede wszystkim inwestycje zrealizowane przez partnerów programu z użyciem rozwiązań szczelnego montażu Illbruck.
Grzegorz Cendrowski: Jakie innowacje wprowadziliście w swoich produktach w ciągu ostatnich lat?
Łukasz Augustyniak: Jako europejski lider w produkcji impregnowanych taśm rozprężnych, wprowadziliśmy najbardziej zaawansowaną konstrukcyjnie i technologicznie taśmę na rynku, przewyższającą wymogi szczelności stawiane złączu. Hybrydowa taśma rozprężna TP654 przeznaczona jest do najbardziej wymagających projektów w obrębie budownictwa energooszczędnego – tradycyjnego, jak i modułowego. Roczna produkcja taśm rozprężnych Illbruck wynosi 130 000 km. Ilość ta wystarcza na trzykrotne okrążenie kuli ziemskiej, a w ciągu trzech lat produkcji – sięgnięcie z Ziemi do Księżyca.
Kolejną nowością w ofercie jest wariant płynny ugruntowanego w Europie systemu szczelnego montażu okien Illbruck. Z kolei innowacja tej wersji montażu polega na zastosowaniu powłoki LD926 o zmiennym współczynniku oporu dyfuzyjnego, co oznacza, że ta sama płynna membrana może być stosowana równolegle po obu stronach złącza – pogodowej i wewnętrznej. Nie ma zatem potrzeby stosowania dwóch różnych membran, choć w rozwiązaniu systemowym znajduje się także płynna membrana OS925 do hydroizolacji złącza balkonowego, tarasowego czy drzwi wejściowych przy gruncie. Wariant płynny w parze z izolatorem w postaci pianki elastycznej FM330 stanowi kompletne rozwiązanie zarówno w przypadku nowego budownictwa, jak i renowacji (wymiany okien).
Grzegorz Cendrowski: W tym roku na zamku w Gniewie przypadła Państwu w udziale nagroda IRBS (Innowacyjne Rozwiązania Branży Stolarki) za hybrydową taśmę rozprężną TP654 Illmod TRIO 1050. Czy ten produkt cieszy się dużą popularnością?
Łukasz Augustyniak: TP654 dwukrotnie przewyższa parametrami wymagania kluczowe dla złącza okiennego szczelności powietrznej. Jest zatem produktem do zadań specjalnych np. w domach pasywnych – najwyżej pozycjonowaną, impregnowaną taśmą wielofunkcyjną w ofercie marki Illbruck. Produkcyjnie to bardzo wymagający wyrób – prawdopodobnie najbardziej skomplikowana w swej budowie taśma na rynku. Jeśli chodzi o sprzedaż, produkt jest na fali wznoszącej, aczkolwiek nie możemy zapominać o jego starszych siostrach – mainstreamowych taśmach TP650 oraz TP652, które w Europie od lat cieszą się niezwykłą popularnością. Taśma TP654 pisze nową historię jako wyrób do zadań specjalnych – projektów budowlanych o wyśrubowanych wymaganiach szczelnościowych, o dużym potencjalne w budownictwie prefabrykowanym i modułowym.
Grzegorz Cendrowski: Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas montażu stolarki otworowej i jak wasze produkty pomagają je rozwiązać?
Łukasz Augustyniak: Paradoksalnie i niezmiennie od lat najczęstsze błędy popełniane są na etapie aplikacji pianki poliuretanowej. Przygotowałem nawet specjalne wytyczne oraz film wideo, w którym opowiadam i pokazuję krok po kroku, na co zwracać uwagę, żeby uzyskać pożądany efekt. Błędy, jeśli są popełniane, to zwykle na etapie podstawowym – paradoksalnie większa wiedza monterów prezentowana jest przy bardziej zaawansowanych technicznie rozwiązaniach, przy których chętniej poszerzają wiedzę. Jak zawsze, gubi rutyna, a czasem zwykły brak myślenia, bo trudno wymagać szczelności, kiedy widzimy, że membrana z cienką warstwą filmu samoklejącego (tzw. folia samoprzylepna) jest przytwierdzana do nieprzygotowanego do montażu okna podłoża. Przygotowanie podłoża z wyrównaniem glifów to pierwszy etap każdego szczelnego montażu.
Grzegorz Cendrowski: Mają Państwo porównanie grup montażowych na zachodzie i w Polsce? Czy dostrzegacie różnice w wyposażeniu w sprzęt, motywacji do zdobywania wiedzy czy umiejętnościach wykonywania samego montażu?
Łukasz Augustyniak: Nie ma żadnych różnic pomiędzy przygotowaniem ekip do montażu w Polsce i w Niemczech – kraj, do którego się odnoszę, jako że mamy tu najwięcej cech wspólnych, a polscy monterzy realizują w nim mnóstwo montaży. Marka Illbruck wywodzi się z Niemiec, a w kwestii montażu – mimo że w pewnych kwestiach można znaleźć różnice – są, ogólnie patrząc, niemal tożsame. To rynek, który był dla nas wzorcem montażu i z którego wywodzą się najlepiej opracowane wytyczne w Europie, a może nawet i na świecie dla montażu okien. Jeśli chodzi o ekipy montażowe, którymi dysponują nasi Ambasadorzy, to absolutnie nie mamy się czego wstydzić. Wiele z tych ekip jest w stanie podjąć się bardzo trudnych projektów z użyciem najbardziej zaawansowanej, dostępnej technologii, np. do transportowania i pozycjonowania w otworze okiennym bardzo dużych gabarytowo, a co za tym idzie – niezwykle ciężkich konstrukcji. Niektóre z tych projektów wprawiają mnie w zdumienie. Polska „liga monterów” to absolutny top w Europie.
Grzegorz Cendrowski: Jak odbieracie Państwo branżowe wyróżnienie w konkursie „Złota 15-stka zagranicznych firm” za zasługi dla rozwoju polskiej branży stolarki otworowej?
Łukasz Augustyniak: Ta nagroda cieszy nas szczególnie, ponieważ została przyznana w niezależnym głosowaniu osób z branży. Bardzo za nią dziękujemy. Stanowi dla nas silną motywację do dalszej intensywnej współpracy z naszymi partnerami rynkowymi na rzecz rozwoju polskiej branży stolarki.
Grzegorz Cendrowski: Czy oferujecie Państwo szkolenia lub wsparcie techniczne dla klientów korzystających z Waszych produktów do montażu stolarki otworowej?
Łukasz Augustyniak: Współpracujemy z czołowymi producentami okien i fasad w Polsce, organizując z poziomu centralnego pełne cykle szkoleniowe dla monterów czy partnerów handlowych. Wsparcie techniczne zapewniamy wszystkim naszym klientom. Jeden z naszych systemów montażu okien w ociepleniu (SY001 MOWO) wymaga wizyty naszego doradcy technicznego na budowie, sprawdzenia i zaprotokołowania gotowości ekipy do montażu. Zachęcam do śledzenia sekcji „Aktualności” na naszej stronie: www.illbruck.com, gdzie informujemy o wszelkich nowych inicjatywach, w tym inicjatywach szkoleniowych.
Grzegorz Cendrowski: Gdyby miał Pan jednym zdaniem powiedzieć: Firma Tremco Illbruck to…
Łukasz Augustyniak: …lider technologii szczelnego montażu okien z największą liczbą innowacji wdrożoną w tym obszarze. Byliśmy pierwszą firmą na rynku, która uświadamiała o istocie prawidłowego zamontowania okna. Nasi technologowie byli bardzo blisko niemieckich instytutów badawczych, które pogłębiały wiedzę o fizyce budowli, która przekładana była na rozwój w obszarze produktowym. Im lepsze konstrukcje okienno-drzwiowe na rynku miały swoje premiery (przełomem była technologia trzyszybowa), tym większe znaczenie zyskiwał prawidłowy montaż, żeby tej technologii nie zniweczyć montażową bylejakością. Mam pełne przekonanie, że pracuję w firmie o wielkim potencjale rozwojowym w obszarze okien, drzwi i fasad, oraz że jeszcze nie raz pozytywnie zaskoczymy rynek nowymi technologiami.
Grzegorz Cendrowski: Bardzo dziękuję za poświęcony czas.
Łukasz Augustyniak: Dziękuję za rozmowę.
Więcej informacji na temat firmy oraz jej produktów na stronie: www.illbruck.com/pl-pl/