Menu
Split payment czyli coś nowego o podatku VAT
To już tuż, tuż, gdyż ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2018r. Split payment - mechanizm podzielonej płatności, który polega na rozdzieleniu płatności za fakturę. Odrębnie regulowana jest kwota netto, a odrębnie podatek na rachunek VAT.
System podzielonej płatności, czyli split payment, będzie dobrowolny i to nabywca będzie mógł każdorazowo zadecydować, czy płacąc za fakturę, skorzysta z tego systemu, czy nie. Nabywca będzie mógł stosować ten mechanizm wybiórczo, tj. będzie mógł zdecydować o zapłacie w mechanizmie podzielonej płatności za dowolnie wybraną fakturę lub wybranemu dostawcy towarów lub usługodawcy.
- Aby skorzystać ze split payment, nabywca musi dysponować fakturą.
- Nie można dokonać podzielonej płatności, gdy sprzedawca nie wystawił faktury.
- Podzieloną płatnością można dokonać zapłaty jedynie za faktury, na których wykazano kwoty podatku.
- Mechanizm podzielonej płatności jest stosowany wyłącznie w odniesieniu do transakcji pomiędzy przedsiębiorcami
- Split payment będzie mógł być stosowany również do częściowych płatności.
- Do zapłaty na rachunek VAT będzie służył specjalny komunikat przelewu, udostępniany każdemu podatnikowi przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową.
- Płatność dokonywana w procedurze podzielonej płatności przy użyciu komunikatu przelewu może dotyczyć tylko jednej faktury.
- Wykluczone jest zbiorcze regulowanie jednym komunikatem przelewu np. kilku faktur.
Specjalne konto VAT do rozliczeń za pomocą podzielonej płatności będzie miał każdy przedsiębiorca, który posiada firmowy rachunek. Nowego konta nie dostaną przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą zwykłego rachunku oszczędnościowego (nie posiadają konta firmowego). Jeśli kontrahent zechce przelać im należność w podzielonej płatności, pieniądze zostaną mu zwrócone.
Z pieniędzy, które wpłyną na specjalny rachunek VAT przedsiębiorca nie będzie mógł z nich swobodnie korzystać, np. wydać na prywatne potrzeby. Będzie mógł natomiast zapłacić swój VAT do urzędu skarbowego, albo podatek z faktur od przedsiębiorców, u których robi firmowe zakupy (ale także w systemie podzielonej płatności).