Branżowy portal stolarki budowlanej
nowości – inspiracje - prawo - edukacja

„Odkrycie Roku 2023” w branży stolarki otworowej – wyróżnienia rozdane!

2023-10-08 | Autor: AK
Źródło: StolarkaVIP

Jak co roku, nadszedł czas na ogłoszenie Odkrycia Roku 2023 w jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż – stolarki otworowej. W tym roku Kapituła miała niezwykle trudny wybór spośród wielu innowacyjnych rozwiązań. Kto zrobił największe wrażenie i tym samym zasłużył na miano Odkrycia Roku 2023?

 

Podczas dwudniowej konferencji branżowej, czyli VIII Międzynarodowego Forum Stolarki, które odbyło się w dn. 20-21 września 2023 r. w Hotelu Lamberton, poznaliśmy Laureatów tegorocznego programu „Odkrycie Roku 2023". Powyższe wyróżnienie stanowi wyraźny dowód na to, że przyszłość stolarki budowlanej jest pełna innowacji i postępu, które zrewolucjonizują nasz sposób budowania i mieszkania.

Program „Odkrycie Roku” organizowany przez Stolarka VIP powstał z myślą o produktach czy usługach nowych, innowacyjnych, ekologicznych, wyjątkowych, które spełniają oczekiwania wymagających klientów. O przyznaniu wyróżnienia decyduje Kapituła programu pod okiem Stolarka VIP, która w procesie decyzyjnym ocenia przede wszystkim innowacyjny charakter produktu, który będzie odpowiadał na potrzeby branży, konsumentów i architektów – mówi Grzegorz Cendrowski, Prezes Stolarka VIP.

Przyglądając się tegorocznym zwycięzcom, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że nagrodzone produkty i projekty nie tylko się wyróżniają, ale też otwierają nowe możliwości dla branży stolarki budowlonej oraz dla klienta indywidualnego czy architekta. Patrząc na te niesamowite osiągnięcia, nie mogę się nie ekscytować przyszłością branży budowlanej. Te innowacje to dopiero początek – dodaje Grzegorz Cendrowski, Prezes Stolarka VIP.

 Tegoroczni Laureaci

 

So Easy System Sp. z o.o. System okien otwieranych na zewnątrz Decalu 88 Flush Casement

To najnowocześniejszy w ofercie Decalu, ekonomiczny system okien otwieranych na zewnątrz. Został wprowadzony z myślą o spełnieniu podwyższonych wymagań izolacyjności termicznej. Służy do wykonywania elementów architektonicznej zabudowy zewnętrznej, np.: różnych typów okien, witryn i konstrukcji przestrzennych, które cechuje dobra izolacja termiczna, akustyczna oraz szczelność na wodę i powietrze. Warto wspomnieć, że system spełnia wymagania dotyczące podwyższonej właściwości ochronnej dla okien w Wielkiej Brytanii. W niezależnym instytucie dostawca wykonał badania PAS 24, które potwierdziły, że okna odpowiadają wymogom bezpieczeństwa i chronią przed ingerencją z zewnątrz, czyli włamaniami. Dodatkowo przeprowadzono wymagane testy ITT (Initial Type Tests). Są to badania, które każda nowa na rynku konstrukcja musi posiadać. Dodatkowy atutem profili z serii Decalu 88 Flush Casement są uszczelki zagniatane w profilach na etapie produkcji profili. Dzięki takiemu rozwiązaniu można oszczędzić czas potrzebny na prefabrykację okien. Dostawca pomyślał także o standaryzacji i zachował głębokość zabudowy 88 mm, czyli tak, jak przy pozostałych systemach Decalu. Dzięki temu można swobodnie łączyć profile okienne i drzwiowe tej marki w zestawy.  


Naumal Sp. z o.o.  Okno Naumal HS ze zintegrowaną moskitierą

Nadrzędnym celem przy opracowywaniu konstrukcji HS było stworzenie produktu, który będzie odpowiadał oczekiwaniom wymagających klientów i architektów. Pierwszym wyróżnikiem tego okna jest moskitiera zintegrowana i ukryta w ramie konstrukcji podnoszono-przesuwnej. Poprzez integrację z ramą okienną zapewniona jest najwyższa estetyka. To rozwiązanie z pewnością zapewnia komfort domownikom, a także daje możliwość swobodnego wietrzenia pomieszczenia, bez obawy i strachu przed owadami. Warto wspomnieć, że rama okna w całości jest prefabrykowana bez dodatkowych zaślepek i osłon – wpływa to pozytywnie na wygląd produktu. Kolejnym istotnym elementem dbającym o funkcjonalność i estetykę jest ukryty drenaż profili. Poprzez odpowiednią konstrukcję zapewniony jest do nich łatwy dostęp z jednoczesnym zachowaniem schludnego wyglądu. Okno to posiada także ukryte zaczepy ryglujące. Dzięki temu nie tylko wygląda ono bardzo dobrze, ale przede wszystkim zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa dla mieszkańców domu, w którym jest ono zamontowane.  Warto wspomnieć również o wygodzie użytkowania. Centralne ułożenie wózków w skrzydle konstrukcji pozwala na zminimalizowane opory przesuwania skrzydła zapewniając zdecydowanie łatwiejsze jego otwieranie i zamykanie. Istotnym elementem jest fakt, że okno to dzięki użyciu materiałów z recyklingu i optymalizacji produkcji profili aluminiowych oraz samej ślusarki jest zrównoważonym projektem dbającym o środowisko i ekologię

.
R&D Tech Sp. z o.o.  Innowacyjny, automatyczny i bezobsługowy przenośnik Operator Assist

Automatyczny i bezobsługowy przenośnik do długich i/lub ciężkich profili. Umożliwia lepszą organizację pracy oraz redukcję kosztów zastępując drugą osobę konieczną przy załadunku pełnych sztang profili do obróbki, na regał magazynowy lub wózek transportowy. Zaprojektowany szczególnie do wsparcia procesu produkcyjnego podczas przenoszenia ciężkich profili okienno-drzwiowych bezpośrednio z wózków dłużycowych na piłę dwugłowicową lub stół załadowczy centrum obróbczego. Nieograniczone możliwości wykorzystania, np. przenoszenie profili pomiędzy wózkarni (z jednego na drugi) lub rozładunek profili na magazynie. Wersja teleskopowa w przypadku utrudnionego dostępu do łoża maszyny lub strefy załadowczej. Rozpoczęcie cyklu aktywowane dosunięciem profilu do panelu frontowego. Dowolna pozycja dolna i górna podnoszenia oraz odległość poziomego przesuwu profilu w kierunku rozładunku. Proste i funkcjonalne sterowanie do kontroli cyklu oraz regulacji prędkości pasa transmisyjnego. Kółka skrętne do łatwego przemieszczania urządzenia na inny obszar produkcyjny.

Winkhaus Polska Beteiligungs Sp. z o.o. Sp.k. Zamek drzwiowy autoLock AV4D

To komfortowe rozwiązanie do drzwi wejściowych w modnych ciemnych kolorach.  Dlaczego? Przy intensywnej ekspozycji na słońce materiał nagrzewa się i ulega odkształceniom, co w rezultacie może niekorzystnie wpłynąć na płynność zamykania drzwi. autoLock AV4D, nowa generacja automatycznych zamków firmy Winkhaus, zapobiega takim sytuacjom. Nowy zamek wielopunktowy wyposażony jest w unikalną technologię swing bolt duo (podwójnych rygli). Rygle wysuwają się automatycznie bez konieczności przekręcania klucza i zagłębiają w listwę ramową na ościeżnicy. W ten sposób drzwi ryglują się skutecznie zaraz po ich zamknięciu. Rygle połączone z dodatkowymi elementami uszczelniającymi mocno trzymają skrzydło, chroniąc w ten sposób drzwi przed wypaczeniem oraz zapobiegając utracie ciepła. Zamek można doposażyć w dodatkowe elementy, rozszerzając jego funkcje i zastosowanie jak np. sztywny łańcuch (trzymający intruzów na dystans) oraz przełącznik trybu dzień/noc TaFa (przy jego pomocy wygodnie i łatwo przełączamy drzwi w pozycję otwartą na krótki czas), konfigurują drzwi zgodnie z indywidualnymi wymaganiami klienta.

Geze Polska Sp. z o.o.  Nowoczesny sterownik myGEZE Control

myGEZE Control jest nowoczesnym sterownikiem automatyki budynkowej pozwalającym na sterowanie, wizualizację i integrację do systemów BMS produktów GEZE oraz produktów firm trzecich. Urządzenie pozwala na integrację przy pomocy otwartego protokołu komunikacyjnego BACnet, co zapewnia zwiększone możliwości oraz bezpieczeństwo komunikacji, produktów GEZE, m.in. Drzwi automatycznych, Central oddymiana, Siłowników okiennych, Central ewakuacyjnych. Jest to jedyny produkt na rynku pozwalający na bezpośrednią integrację techniki drzwiowej i okiennej przy pomocy protokołu BACnet. Integracja zwiększa możliwości zdalnego sterowania i monitoringu, co przyczynia się do polepszenia bezpieczeństwa, komfortu obsługi i użytkowników oraz zwiększa efektywność energetyczną budynku. Dzięki sterownikowi możliwe jest zastosowanie zaawansowanych scenariuszy pozwalających zmniejszyć zużycie energii w budynku, np. poprzez zastosowanie inteligentnego nocnego przewietrzania, czy automatycznej zmiany trybu pracy drzwi na zimowy. Szczegółowe informacje o alarmach przekazywane bezpośrednio do obsługi zmniejszają czas reakcji na awarię oraz ilość wizyt serwisowych.


Rehau Sp. z o.o. System profili okiennych ARTEVO

System ARTEVO to kolejna generacja sprawdzonego systemu GENEO, produkowanego z innowacyjnego tworzywa kompozytowego RAU-FIPRO X z zawartością włókien szklanych. Materiał RAU-FIPRO X otwiera nowe możliwości w zakresie wymiarów skrzydeł i całych okien, w dużej mierze bez konieczności stosowania wzmocnień stalowych. Integracja wysokowydajnego tworzywa kompozytowego RAU-FIPRO X w całym przekroju profilu zapewnia absolutnie równomierne i niezawodne przenoszenie obciążeń. Dzięki temu uzyskiwane mogą być maksymalne rozmiary do 2,80 m wysokości skrzydła dla okien białych i kolorowych (bez wzmocnień stalowych do 2,40 m).
System okienny ARTEVO charakteryzuje perfekcyjny design. System okienny ARTEVO charakteryzuje perfekcyjny design. Wyraźne i proste kontury zapewniają estetykę na najwyższym poziomie. Szczególnie wąskie powierzchnie licowe profili dodatkowo powiększają udział oszklenia i tym samym otwierają nowe możliwości architektoniczne, z maksymalną ilością naturalnego światła ARTEVO max to wariant produktu z dodatkową, innowacyjną technologią profili REHAU LowE. Dzięki zastosowaniu folii LowE w ościeżnicy i skrzydle, ARTEVO osiąga standard domu pasywnego wg dr Feista, z wartościami Uf do 0,82 W/(m²K).


EPPA Projekt recyklingowy OKNOREC

Założeniem projektu jest współpraca ponad podziałami dla ochrony klimatu i zmniejszenia emisji CO2, czyli zapewnienie zamkniętego łańcucha dostaw i maksymalnego wykorzystania wtórnych surowców odzyskanych ze zdemontowanych okien do wyprodukowania nowej stolarki. Partnerami, którzy mogą być uczestnikami projektu OKNOREC mogą być np. dostawcy systemów profili okiennych PVC, producenci pakietów szybowych, systemów okuć okiennych, wzmocnień stalowych do okien, a także producenci okien, salony okienne oraz firmy zajmujące się profesjonalnym demontażem oraz montażem okien, firmy zajmujące cię recyklingiem i przetwarzaniem odpadów budowlanych, inne organizacje branżowe, dla których nowoczesna produkcja produktów budowlanych z zachowaniem zamkniętego obiegu surowców jest kluczowa dla ochrony środowiska i klimatu.Nie możemy zapominać, że stolarka otworowa jest jednym z najważniejszych elementów naszego otoczenia. To przez okno oglądamy świat, z kolei drzwi dają nam poczucie bezpieczeństwa w naszych domach. Dlatego tak ważne jest, aby inwestować w nowoczesne rozwiązania i śledzić trendy, które kształtują tę branżę. Nie należy przy tym zapominać o aspekcie ekologicznym, recyklingu oraz wdrażaniu rozwiązań, które spełniają rygorystyczne normy ochrony środowiska.

Program „Odkrycie Roku” dla branży stolarki otworowej udowadnia, że przyszłość należy do tych, którzy myślą odważnie i działają kreatywnie. Niech to wyróżnienie będzie inspiracją dla tych wszystkich, którzy pragną podążać za innowacyjnymi ścieżkami i zmieniać świat wokół nas. Wkrótce stolarka otworowa znów zaskoczy nas nowymi technologiami i jeszcze większymi możliwościami. Niech ta nagroda będzie dla nas przypomnieniem, że nigdy nie powinniśmy spoczywać na laurach, tylko ciągle poszukiwać kolejnych innowacji, które czekają na nas tuż za rogiem, ale to już w 2024 r.

Przeczytaj także

Zmiany w kadrze firmy Yawal

ŁUKASZ KUCHARCZYK (na zdjęciu poniżej) nowym Dyrektorem Handlowym firmy Yawal SA Z początkiem lutego 2020 roku Zarząd Yawal S.A. zadecydował o powierzeniu funkcji Dyrektora Handlowego Łukaszowi Kucharczykowi, który na zajmowanym stanowisku odpowiedzialny będzie zarówno za sprzedaż na rynku krajowym, jak...

W Yawal mamy Seaside w standardzie.

Rozważasz zakup systemów profili aluminiowych do okien i drzwi dla strefy narażonej na szkodliwe czynniki atmosferyczne np. nadmorskiej? Albo po prostu chcesz zapewnić maksymalną trwałość powłoki lakierowanej proszkowo w swoich oknach i drzwiach z aluminium? Koniecznie przyjdź do Yawal, ponieważ...

Nasi partnerzy